Aplikacje hybrydowe

Wiele osób zastanawia się, czym są aplikacje hybrydowe. Otóż to nic innego, jak aplikacje powstające z pomocą narzędzi webowych, ale mogą się one posługiwać rozwiązaniami stosowanymi w aplikacjach natywnych. Co ważne aplikacja hybrydowa działa nawet na kilku systemach jednocześnie, wszystko to za sprawą jednego kodu i zastosowania chociażby JavaScript, różnych pluginów, a także freamworków. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jak je dokładnie tworzyć i wykorzystać? Tego dowiesz się razem z nami!

Aplikacje hybrydowe – co to znaczy?

Aplikacje hybrydowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje niebywałą popularność przede wszystkim wśród start-upów. Wszystko, dlatego że pozwala szybko i łatwo tworzyć aplikacje na wiele platform. Na czym w praktyce polega stworzenie aplikacji hybrydowej? Są na to dwa sposoby. Pierwsze rozwiązanie to użycie JavaScript i dobranie do tego odpowiednich frameworków np. Ionic, aby obsługa natywnych funkcji przebiegała przy użyciu dobranych pluginów. Ma to jednak swoje konsekwencje, wpływa na wydajność aplikacji. Drugie rozwiązanie to wybór gotowych platform, które są oparte na natywnych komponentach. One wtedy wykorzystują współdzieloną warstwę widoku i dobrane komponenty, która są napisane w językach dobranych do danej platformy. W ten sposób nie tracisz na wydajności aplikacji.

Jakie jest zastosowanie aplikacji hybrydowych? Aplikacje hybrydowe są idealne dla firm czy też osób, które nie mogą przeznaczyć dużego budżetu na ten cel, ale chcą rozwijać swój biznes i pragną oferować klientom własną aplikację. Ważne jest, że bardzo często wizualnie użytkownik nie rozpozna czy korzysta z aplikacji natywnej, czy hybrydowej. Nie mniej należy pamiętać, że aplikacje takie można wykorzystać tylko wtedy, gdy chcemy stworzyć dość prostą aplikację, bez zaawansowanych funkcji.

Zalety aplikacji hybrydowych

Aplikacja hybrydowa ma też swoją przewagę i wyróżnia się na tle innych aplikacji webowych. O czym konkretnie mowa?

Obniżony koszt developmentu

Zależy Ci na tym, aby Twoja aplikacja była dostępna na wielu systemach telefonu, ale nie chcesz przy tym nadszarpnąć budżetu. Za sprawą aplikacji hybyrdowych nie potrzebujesz aż trzech zespołów programistów. Dlatego też poza oszczędnością czasu i problemami, jakie powoduje późniejsza aktualizacja, zyskujesz obniżone koszty.

Stosunkowo krótki czas wejścia aplikacji na rynek

Aplikację hybrydową z racji tego, że nie potrzebujesz grona specjalistów i wszystko robi się na jednym kodzie, można stworzyć sprawnie i szybko. To z pewnością zadowoli Twoich odbiorców.

Wygodna dystrybucja aplikacji hybrydowych

Kolejną z zalet aplikacji hybrydowej jest fakt, że można ją opublikować na wiele sposobów. Co to oznacza? Otóż może to być link z przeglądarki internetowej, możliwość ściągnięcia w sklepie z aplikacjami mobilnymi lub po prostu ściągnięcie pliku instalacyjnego.

Jakie wady ma aplikacja hybrydowa?

Jak w przypadki wielu aplikacji, również aplikacja hybrydowa ma swoje wady, takie jak np. zmniejszona wydajność, zmniejszona szybkość działania, gorszej jakości UX, zmiany w JavaScript. W tym obszarze zatem działanie aplikacji natywnych tutaj wygrywa. Mają one przewagę.

Hybrydowa aplikacja mobilna – poznaj najpopularniejsze

Zastanawiasz się, które znane aplikacje mobilne powstały na zasadzie hybrydy? Oto lista najpopularniejszych: Instagram, Twitter, Evernote, Uber, Gmail.

Rodzaj aplikacji – podział na urządzenia

Aplikacje mobilne

Czym są aplikacje mobilne? Otóż to po prostu przygotowane oprogramowanie, które działa na urządzeniach przenośnych tj. smartfon czy tablet. Najczęściej pisze się je na trzy systemy Android, iOS oraz Windows Phone. Jaki jest cel aplikacji mobilnych? Tworzy się je po to, aby umożliwić użytkownikom szybkie i sprawne wykonywanie codziennych czynności, a wszystko to bez używania laptopa czy komputera. Wystarczy telefon np. na Androida z Internetem. Popularne usługi to aplikacje bankowe, komunikatory internetowe, czy też takie do wykonywania zakupów online. Ponadto dla wielu osób to spore ułatwienie, gdyż te aplikacje oferują wszelakie rozwiązania w zależności od naszych preferencji. Mogą np. wysyłać notyfikacje push, aby powiedzieć nam o nowym przelewie, wiadomości albo o promocji w danym sklepie.

Aplikacje webowe

Inna nazwa aplikacji webowej to po prostu aplikacje internetowe, czyli stworzone w taki sposób, aby można było z nich korzystać za pomocą przeglądarki internetowej. Jakie mamy przykłady aplikacji webowej? Będą to chociażby Facebook, Youtube czy też gmail. Te aplikacje najczęściej komunikują się ze swoim głównym serwerem, aby potem móc oferować użytkownikowi treści i reagować na jego akcje. Pamiętajmy, że w przypadku aplikacji webowej niezbędny jest dostęp do sieci. Natomiast aplikację mobilną można często używać w trybie offline.

Aplikacje natywne – czym są?

Skoro wiesz, już czym są aplikacje hybrydowe i jakie mają zalety i wady, to teraz czas, aby dowiedzieć się, czym są aplikacje natywne. Otóż to nic innego jak programy, które pisze się w sposób indywidualny pod daną platformę mobilną (inaczej na iOS czy też Androida). Co w praktyce oznacza, że każda aplikacja musi zostać napisana w kilku językach programowania, aby była dostosowana pod odpowiedni system operacyjny. W przypadku systemu Android będą to Java lub Kotlin, natomiast jeśli mówimy o platformie iOS, to do wyboru jest Objective-C albo Swift.

Korzyści z aplikacji natywnych

Jakie zalety mają aplikacje natywne? Sprawdźmy!

  • wysoka wydajność – w odróżnieniu od hybrydowej aplikacji mobilnej cechuje je duża wydajność, dlatego sprawdzi się, gdy zależy Ci na szybkości działania lub responsywności,
  • lepsze zabezpieczenie,
  • lepszy UX i interfejs,
  • mniej błędów – z racji tego, że dopasowuje się je pod dany system, w późniejszym czasie nie pojawia się tyle błędów.

Aplikacje hybrydowe a natywne – poznaj różnice

Wbrew pozorom odpowiednia aplikacja hybrydowa nie powinna się za bardzo różnić od aplikacji natywnej, także pod względem wyglądu. W ten sposób użytkownik nie zorientuje się, z jakiej aplikacji korzysta. Pierwszą z różnic jest czas stworzenia aplikacji. To aplikacja hybrydowa będzie szybsza, gdyż piszemy aplikację raz, a ona pozostaje dostępna na aż trzech systemach operacyjnych. Natomiast jeśli decydujesz się na aplikacje natywną to potrzeba aż trzech różnych aplikacji napisanych w: Java (odpowiednie na android), C# (potrzebne w przypadku Windows Phone), Objective-C (iOS). Skoro jedna aplikacja wymaga mniej czasu, a druga więcej, to także wiąże się to z różnicą w kosztach. Gdy wybierasz hybrydowe aplikacje mobilne, to zapłacisz mniej. W przypadku aplikacji natywnych wydatki są większe, ponieważ niezbędny jest większy zespół programistów.

Aplikacje hybrydowe – podsumowanie

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja firma stale się rozwijała i przynosiła coraz to większe zyski, to warto poświęcić swój czas na stworzenie dedykowanie aplikacji internetowej czy też mobilnej. Gdy już postawisz na ten krok, to pamiętaj, że do wyboru masz odpowiednie trzy rodzaje: aplikacje webowe, a także dwa rodzaje aplikacji mobilnych: hybrydowe lub natywne. Mam nadzieję, że za sprawą tego artykułu udało Ci się poznać je wszystkie, a także jakie niosą za sobą zalety i wady. Pamiętaj, że wybór technologii jest zależny od Twojego budżetu i czasu, a podane aplikacje różnią się często pod względem funkcjonalności oraz zależą też od funkcji telefonu użytkownika. Postaw na aplikacje skrojone na potrzeby Twoich klientów i ciesz się korzyściami, jakie zyskasz!

Polecane

Nowoczesne technologie w codziennym życiu

Człowiek od początku istnienia swojego gatunku dąży do nieustannego rozwoju. Dlatego też…

Smartfon – zabezpieczenia, z których warto skorzystać

Urządzenia mobilne i smartfony zrewolucjonizowały Twoją rzeczywistość. Dzięki aplikacjom, zainstalowanym na telefonie,…

Czym charakteryzuje się rozwój technologiczny?

Świat dookoła nas bardzo szybko się zmienia. Jeszcze kilkanaście lat temu nie…

Sprawdź najważniejsze funkcje smartfonów!

Dziś rzadko kto może przyznać, że nie posiada smartfona. Takie wyznanie z…