Zabezpieczenie smartfona

Urządzenia mobilne i smartfony zrewolucjonizowały Twoją rzeczywistość. Dzięki aplikacjom, zainstalowanym na telefonie, oszczędzasz czas i pieniądze. Za pośrednictwem smartfona komunikujesz się z rodziną, przyjaciółmi i klientami, sprawdzasz wiadomości, pogodę, oglądasz filmy, robisz przelewy i odbierasz paczki z Paczkomatów. Pozostaje zatem jednak istotna kwestia do zastanowienia. Jak zadbać o bezpieczeństwo i zabezpieczyć smartfon? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Dlaczego warto zabezpieczać telefony?

Zabezpieczenie smartfona przed wirusami jest bardzo ważne. Każdego dnia wykonujesz setki operacji na smartfonie. Dane, które się w nim znajdują, są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców i złodziei. Niezabezpieczony telefon jest niczym tykająca bomba zegarowa! W każdej chwili możesz się spodziewać utraty cennych danych, spustoszenia Twojego konta bankowego i upublicznienia w sieci Twoich prywatnych zdjęć, filmów lub dokumentów. Telefon, wyposażony w program antywirusowy, oprze się atakom hakerów. Bezpłatna, prosta aplikacja do zabezpieczenia telefonu (na przykład: AVAST Mobile Security, McAfee Mobile Security czy Kaspersky Internet Security) sprawi, że złodziej będzie miał poważny problem z uzyskaniem dostępu do Twoich danych i rachunku bankowego. Antywirus dynamicznie wykrywa niebezpieczne wirusy i robaki. Ty zaś otrzymujesz systematycznie powiadomienia, alerty oraz wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z aplikacji lub stron. Swobodnie przeglądasz strony i ściągasz pliki, a program pracuje w tle 24 godziny na dobę, blokując potencjalne ataki hakerów.

Jak zabezpieczyć telefon? Rozwiązania dla systemu Android i iOS

Gdy kupujesz smartfon lub iPhone, masz w standardzie podstawowy pakiet antywirusowy. Program okazuje się jednak często niewystarczający w obliczu coraz to nowszych, zaawansowanych form cyfrowych ataków. Jakie dodatkowe zabezpieczenia systemu Android i iOS warto wybrać? Do wyboru masz programy oraz aplikacje bezpłatne lub płatne. Gdzie je znajdziesz? Kliknij ikonę Sklepu Play na smartfonie i zobacz, jakie programy antywirusowe na system Android są obecnie najpopularniejsze. Na smartfonie z systemem android instaluj wyłącznie aplikacje, tworzone przez międzynarodowych liderów branży zabezpieczeń, takich jak: AVG, AVAST, ESET, Kaspersky, Norton czy McAfee. Pobierając antywirus na urządzenia mobilne, koniecznie zwróć uwagę na opinie użytkowników i ilość pobrań aplikacji. Nigdy nie ściągaj aplikacji, pochodzących z nieznanych źródeł i platform zakupowych innych niż Google Play. Jeśli masz telefon z systemem Android bez usług Google’a, korzystaj z aplikacji zakupowej Huawei AppGallery. Tam również znajdziesz szeroką gamę aplikacji antywirusowych, które zabezpieczą Twój telefon.

Jak zabezpieczyć dane? Podstawowe ustawienia telefonu

Każdy nowoczesny telefon jest wyposażony w opcję blokady dostępu, którą możesz samodzielnie, w sposób intuicyjny wybrać w ustawieniach telefonu. Już po pierwszym włączeniu nowego urządzenia widzisz komunikat, sugerujący wybór jednej z kilku form zabezpieczeń. O jakich zabezpieczeniach mowa? Są to na przykład:

 • klasyczna blokada numeryczna klawiatury, czyli kombinacja 4 dowolnych cyfr (kod PIN),
 • blokada wzorem,
 • blokada głosem,
 • dostęp do smartfona przy użyciu odcisku palca,
 • skanowanie twarzy.

W dowolnym momencie możesz zmienić formę blokady w ustawieniach telefonu. Pamiętaj jednak, by obowiązkowo w pierwszym dniu użytkowania nowego smartfona spersonalizować urządzenie. Ustaw też wygaszacz i blokadę ekranu – gdy oddalisz się od urządzenia, osoby trzecie nie będą miały dostępu do Twoich danych.

Ustawienia Wi-Fi w smartfonie – bezpieczeństwo w Internecie

Niezabezpieczone połączenie Wi-Fi jest bardzo niebezpieczne. Dlatego lepiej z nich nie korzystać, a już z pewnością nie wpisywać wtedy żadnych wrażliwych danych. Lepiej postawić na Internet w swoim pakiecie danych. A jeśli nie jest to możliwe, do surfowania po Internecie wybieraj sprawdzone punkty dostępu. Możesz się łączyć z publiczną siecią pod warunkiem, że masz aktywne aplikacje antywirusowe! Wi-Fi powinno być zabezpieczone hasłem administratora (poproś o hasło do Wi-Fi, gdy jesteś w hotelu, restauracji lub bibliotece, nie łącz się automatycznie z przypadkową, dostępną siecią). W telefonie zablokuj opcję automatycznego wyszukiwania i łączenia z siecią – w ten sposób uchronisz swoje aplikacje, nie zwracając na siebie uwagi potencjalnych złodziei.

Sprawdzaj bezpieczeństwo stron internetowych

Niebezpieczeństwo w sieci czai się wszędzie. Nawet standardowa aplikacja na telefon, jaką jest przeglądarka Chrome, WebView, Yahoo czy Bing, może być groźnym narzędziem w rękach hakerów, którzy dokładają wszelkich starań, by wykraść Twoje pliki i wrażliwe dane. Jak chronić telefon przed złośliwym oprogramowaniem, na które w Internecie możesz trafić każdym kliknięciem? Istnieją różne formy ochrony smartfonów:

 • ręczne ustawienia prywatności (przeglądanie stron w trybie incognito, zgoda lub odrzucenie cookies),
 • aplikacje pomocnicze i rodzicielskie, sprawdzające bezpieczeństwo stron (są to rozwiązania od producentów programów antywirusowych).

Jeśli często używasz smartfona do przeglądania stron, regularnie czyść historię przeglądarki i pliki cookies. Dzięki temu pozbędziesz się potencjalnie niebezpiecznych, szpiegujących plików. Pamiętaj też, że korzystając z urządzeń mobilnych i Internetu, odwiedzaj wyłącznie bezpieczne strony. Nie wchodź w witryny, opatrzone komunikatem: strona niezabezpieczona. Nie klikaj w reklamy displayowe, które często są obiektem zainteresowania hakerów.

Zabezpiecz telefon – pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej

Urządzenia mobilne, takie jak: smartfony czy iPhony łatwo upuścić, zalać lub zgubić i utracić bezpowrotnie dane, zapisane na telefonie. Ale to nie wszystko. Niekiedy dane tracimy w inny sposób. Może to być też kradzież telefonu. Jakich zabezpieczeń można użyć, by zachować zdjęcia, kontakty i inne, ważne dane? Weź swój smarfon i wykonaj kopię zapasową plików! Czym jest kopia zapasowa i jak ją zrobić? To zbiór danych, z których korzystasz wówczas, gdy Twój smartfon zniszczy się, zaginie lub utonie. Ważne pliki i programy kopiujesz z telefonu na dysk, dostępny w sieci lub na Twoim komputerze. Backup smartfona zrobisz, wybierając w ustawieniach systemowych telefonu opcję: kopia zapasowa danych.

Programy antywirusowe: niezawodna ochrona smartfonów

Każdego roku w Polsce i na świecie tysiące ludzi padają ofiarą cyberataków. Złośliwe oprogramowanie szpiegujące i szkodliwe typu malware, ransomware i spyware wciąż są realnym zagrożeniem. Koniecznie zabezpiecz swój smartfon, instalując na nim aplikację antywirusową. Nie czekaj, aż pojawią się pierwsze niepokojące sygnały, świadczące o tym, że masz szkodliwe oprogramowanie. Ustaw w aplikacji cykliczne, automatyczne skanowanie i bezpiecznie korzystaj z urządzenia. Ochrona smartfona przed wirusami jest prostsza, niż myślisz. Wejdź w aplikację Google Play, Huawei AppGallery lub App Store albo odwiedź strony producentów antywirusów. Wybierz aplikację mobilną dopasowaną do Twoich potrzeb. Postaw na profesjonalne, płatne programy, jeśli często korzystasz z bankowości elektronicznej, kont zakupowych lub społecznościowych. Koniecznie chroń też dane Twoich klientów czy poufne wiadomości sms.

Skradziony lub zgubiony smartfon – jak zabezpieczyć konto?

Co możesz zrobić, gdy zgubisz smartfon lub wpadnie on w ręce złodzieja? Czy istnieje sposób, by zabezpieczyć pliki, zapisane na zgubionym urządzeniu a może jakieś wrażliwe dane? Jeśli masz konto typu Google lub Apple, bez problemu zalogujesz się do niego z komputera i w ustawieniach konta usuniesz urządzenia, z których nie będziesz już korzystać. Ponadto właściciele smartfonów często dopiero po stracie swoich urządzeń dowiadują się, że istnieje bezpłatna aplikacja typu Menedżer Urządzeń Android, dostępna w Google Play. Dzięki tej aplikacji możesz wejść w swoje konto z innego urządzenia, by zlokalizować telefon, usunąć z niego prywatne pliki lub włączyć blokadę urządzenia.

Jak dbać o urządzenia mobilne i bezpieczeństwo w sieci?

Nawet najlepsze zabezpieczenia systemu operacyjnego i antywirusowe aplikacje na telefon nie pomogą, jeśli beztrosko podejdziesz do kwestii ochrony swojego smartfona. Co możesz zrobić, by uchronić swoje dane i smartfon przed cyberatakiem? Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 • nie wchodź w podejrzane linki,
 • nigdy nie pobieraj plików z podejrzanych stron lub aplikacji (korzystaj wyłącznie z zaufanych źródeł, ogólnodostępnych sklepów i aplikacji, na przykład: Google Play),
 • wyloguj się ze skrzynki mailowej i aplikacji zakupowych za każdym razem, gdy odkładasz smartfon,
 • często zmieniaj hasła do aplikacji i zabezpieczeń smartfonów,
 • podczas pobierania aplikacji wnikliwie analizuj zgody, których udzielasz.

Podsumowanie

Jak widzisz jest kilka zasad, które pozwolą Ci w bezpieczny sposób korzystać ze smartfona. Pamiętaj, żeby zawsze używać swój telefon rozsądnie i zachować czujność, gdy na ekranie smartfona zobaczysz podejrzane treści, linki, zaproszenia lub wezwania do zapłaty. Uważaj również na nieznane numery, zawsze weryfikuj je przed odebraniem połączenia.

Polecane

Czym są aplikacje hybrydowe?

Wiele osób zastanawia się, czym są aplikacje hybrydowe. Otóż to nic innego,…

Nowoczesne technologie w codziennym życiu

Człowiek od początku istnienia swojego gatunku dąży do nieustannego rozwoju. Dlatego też…

Czym charakteryzuje się rozwój technologiczny?

Świat dookoła nas bardzo szybko się zmienia. Jeszcze kilkanaście lat temu nie…

Sprawdź najważniejsze funkcje smartfonów!

Dziś rzadko kto może przyznać, że nie posiada smartfona. Takie wyznanie z…