Rozwój technologiczny

Świat dookoła nas bardzo szybko się zmienia. Jeszcze kilkanaście lat temu nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie robienia zakupów bez konieczności odwiedzenia sklepu. Nie pomyślelibyśmy, że w kieszeni każdego z nas znajdzie się tak inteligentne urządzenie, jakim jest smartfon. Za jego pomocą nie tylko rozmawiamy, czy wysyłamy wiadomości SMS, ale przede wszystkim korzystamy z Internetu, mamy łatwy dostęp do rozrywki i ułatwiamy sobie wiele codziennych czynności. Nie da się ukryć, że rozwój technologii znacząco wpływa na nasze życie: na sposób, w jaki pracujemy, na to, jak spędzamy czas, czy na to, jak wydajemy pieniądze. Aby nadążyć za zmianami, musimy zachować elastyczne podejście i być otwartym na wszystkie nowości — szczególnie jeśli zależy nam na rozbudowie firmy i sukcesie w swojej branży. Warto również dowiedzieć się więcej o korzyściach i zagrożeniach postępu technologicznego, który nie zamierza się zatrzymać. Z nami dowiesz się więcej na ten temat!

Postęp technologiczny – definicja pojęcia

Postęp technologii to rozmaite procesy techniczne mające na celu udoskonalenie i ulepszenie różnych zasobów oraz wprowadzenie bardziej wydajnych (lub całkiem nowych) sposobów produkcji. Bez wątpienia możemy stwierdzić, że rozwój nowych technologii znacząco wpływa na całą cywilizację, przynosząc jej szereg cennych korzyści. Zmiany, które są nieodłączną częścią postępu technologicznego, prowadzą do wzrostu wydajności pracy, oszczędności surowców, a także materiałów, co oznacza większe zyski dla przedsiębiorców. Dzięki wielu zmianom produkcja przebiega sprawniej, więc poprawia się również organizacja całej firmy. Rozwój technologii przyczynia się także do większej dostępności do wiedzy i nowoczesnych rozwiązań: wpływa na komfort życia i stwarza nieograniczone możliwości kreowania lepszej przyszłości. Warto również wspomnieć, że wprowadzanie zmian technologicznych wiąże się z koniecznością dokonania dużych inwestycji finansowych. Pamiętamy jednak, że przynoszą równie duże zyski.

Rozwój technologiczny w Polsce, czyli jak przebiega w naszym kraju?

Coraz więcej nowych technologii zapoczątkowanych za granicą szybko przedostaje się do Polski. Żyjemy w czasach, w których globalizacja stwarza dostęp do różnych rynków, a zainteresowanie nowoczesnymi technologiami wciąż rośnie i budzi ciekawość. Wszystko zaczęło się tak naprawdę w latach 90. — rok 1994 był niezwykle istotny dla postępu technologii. Właśnie wtedy powstała ogólnoświatowa sieć World Wide Web i powoli wdrażaliśmy się do korzystania z komputera z systemem operacyjnym Windows. Telefony komórkowe wciąż były bardzo drogie i trudno dostępne. Aby obejrzeć film, trzeba było wybrać się do wypożyczalni kaset, a poczta elektroniczna nie była zbyt popularna – królowały faksy. Przechowywanie danych odbywało się na dyskietkach. Innowacje technologiczne nie zwalniały jednak tempa (i nadal nie zwalniają). Z roku na rok pojawiały się ulepszenia i kolejne rozwiązania. Kasety zamieniły się na płyty DVD, komputery zaczęły powoli gościć w większości domów, a telefony komórkowe stawały się bardziej dostępne i tańsze. Oprócz podstawowych funkcji dzwonienia pojawiły się w nich aparaty fotograficzne, ciekawe gry, czy możliwość pobierania dzwonków.

Nie zdążyliśmy dobrze przyzwyczaić się do rozwoju branży nowoczesnych technologii, gdy okazało się, że Internet pełni bardzo ważną funkcję w naszym życiu. Z roku na rok ukazywało się coraz więcej portali, aż w końcu zaczęliśmy korzystać z mediów społecznościowych. Zanim poznaliśmy Facebooka, spędzaliśmy czas na Naszej Klasie, doskonaląc umiejętności w zakresie komunikacji. Pisaliśmy na Gadu-Gadu i uczyliśmy się nawiązywać znajomości online. W międzyczasie zaczęła rozwijać się branża e-commerce i rynek usług kurierskich. W 2009 roku powstały pierwsze Paczkomaty InPost niosące rewolucję w sposobie odbierania i nadawania przesyłek. Nowe sklepy elektroniczne zaczęły pojawiać się regularnie.

Obecnie zakupy przez Internet nie są dla nikogo zaskoczeniem. Zamawiamy rozmaite towary: od kosmetyków i ubrań, po drogie sprzęty do domu. Coraz częściej też pracujemy zdalnie, a media społecznościowe nie służą nam tylko do rozmów z rodziną i znajomymi – stały się narzędziem do promowania swojej działalności i źródłem niekończącej się rozrywki. Posiadanie smartfona nie jest już wyznacznikiem statusu — to nowoczesne urządzenie dostępne dla każdego. Dzięki nim nasze codzienne funkcjonowanie staje się jeszcze łatwiejsze. Z pewnością w niedalekiej przyszłości spotkamy się z kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami technologii, które znacząco wpłyną na nasze życie.

Korzyści i zagrożenia rozwoju branży nowoczesnych technologii

Zmiany w zakresie postępu technologicznego z jednej strony poprawiają komfort życia, z drugiej jednak mają też swoje minusy. Automatyzacja i sztuczna inteligencja towarzyszy nam na co dzień — każda firma dąży do wprowadzania metod, które znacząco udoskonalą produkcję i organizację pracy. Warto jednak pamiętać, że zawsze istnieją dwie strony medalu.

Zagrożenia rozwoju nowych rozwiązań technologicznych:

  • likwidacja wielu miejsc pracy — obecnie nawet w supermarketach obserwujemy pojawianie się coraz większej ilości kas samoobsługowych, co oznacza, że ilość kasjerów ulega redukcji. W zakładach nie potrzeba zatrudniać dużej ilości osób, ponieważ większością procesów zajmują się maszyny;
  • zmniejszenie prywatności — rozpowszechnienie Internetu sprawiło, że przestaliśmy być anonimowi. W sieci zostawiamy różnego rodzaju dane na nasz temat. Aplikacje mobilne w telefonie mają dostęp do lokalizacji, mikrofonu, aparatu fotograficznego, czy wiadomości. Korzystając z sieci, zawsze powinniśmy zachować środki ostrożności;
  • zmniejszenie bezpieczeństwa z powodu cyfryzacji — gdy dostęp do naszych danych jest możliwy przy pomocy Internetu, znacznie łatwiej można je zdobyć. Nowe technologie ułatwiają wiele codziennych spraw, jednocześnie otwierając możliwości dostępu do naszych wrażliwych danych;
  • ryzyko izolacji społecznej — coraz więcej czasu spędzamy surfując w Internecie. Wolimy rozmawiać ze znajomymi za pomocą mediów społecznościowych. Zmniejsza się potrzeba wychodzenia z domu i nawiązywania nowych znajomości.

Zalety rozwoju technologicznego:

  • znakomite odkrycia w praktycznie każdej branży;
  • nowe rozwiązania pozwalające szybciej i efektywniej wykonywać zadania;
  • mniejsze koszty produkcji;
  • łatwy, przystępny dostęp do informacji;
  • lepsza komunikacja, dzięki zaawansowanym narzędziom;
  • poprawa sposobów podróżowania – nawet na duże odległości, tańsze podróże.

Znając już zalety i wady rozwoju, możemy sami zdecydować, w jaki sposób chcemy prowadzić własną firmę!

Polecane

Nowoczesne technologie w codziennym życiu

Człowiek od początku istnienia swojego gatunku dąży do nieustannego rozwoju. Dlatego też…

Czym są aplikacje hybrydowe?

Wiele osób zastanawia się, czym są aplikacje hybrydowe. Otóż to nic innego,…

Smartfon – zabezpieczenia, z których warto skorzystać

Urządzenia mobilne i smartfony zrewolucjonizowały Twoją rzeczywistość. Dzięki aplikacjom, zainstalowanym na telefonie,…

Sprawdź najważniejsze funkcje smartfonów!

Dziś rzadko kto może przyznać, że nie posiada smartfona. Takie wyznanie z…