Aplikacje mobilne

Dzisiejszy rynek aplikacji mobilnych jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu każdy potencjalny użytkownik ma szansę znaleźć coś dla siebie. Wśród wielu propozycji warto wyróżnić chociażby produkty nakierowane na komunikację, rozrywkę lub o charakterze edukacyjnym. Użytkownicy aplikacji mobilnych z łatwością mogą je pobierać, korzystając ze specjalnych sklepów z aplikacjami. Sprawdź, jakie ich rodzaje są dostępne online!

Aplikacje mobilne

Czym są aplikacje mobilne?

Mianem aplikacji mobilnych nazywamy oprogramowanie, które zostało opracowane z myślą o urządzeniach przenośnych. Można z nich korzystać między innymi za pośrednictwem smartfona, tableta, telefonu komórkowego czy palmtopa.

Rodzaje aplikacji mobilnych

Czy znasz wszystkie rodzaje aplikacji mobilnych? Pierwszym wyróżnionym typem są aplikacje natywne. Ich działanie bazuje na języku dedykowanym dla konkretnej platformy. Dzięki tego rodzaju aplikacji można maksymalnie wykorzystać funkcjonalności urządzeń mobilnych. Ich wadą jest konieczność nowego kodowania w przypadku stosowania w innym systemie operacyjnym. Kolejny rodzaj to aplikacja mobilna webowa. Jej działanie opiera się na przeglądarce internetowej. Pod względem funkcjonalności przypomina strony internetowe. Jeszcze innym typem są aplikacje PWA, wykorzystywane między innymi przez sklepy internetowe i umożliwiające komfortowe dokonywanie zakupu za pomocą urządzeń mobilnych. Do ostatniej grupy zaliczamy różne rodzaje aplikacji hybrydowych, które przypominają aplikacje natywne.

Wykorzystanie aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne obsługiwane na telefonie czy tablecie mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Bez problemu można je pobrać z oficjalnych witryn lub za pośrednictwem sklepu z aplikacjami. Warto je rozróżnić ze względu na zakres zastosowania.

Aplikacje społecznościowe

Do tej grupy możesz zaliczyć każdą aplikację, która umożliwia korzystanie z mediów społecznościowych. Najpopularniejsze portale, takie jak Facebook, Instagram, WhatsApp czy Twitter, zachęcają swoich użytkowników do pobrania aplikacji mobilnej. Dzięki niej można na smartfonach lub tablecie obsługiwać wybrane serwisy społecznościowe.

Aplikacje finansowe

W dzisiejszych czasach bardzo wielu użytkowników smartfonów wykonuje za ich pośrednictwem różne operacje finansowe. Jest to bardzo proste dzięki dedykowanym aplikacjom finansowym. Obecnie są one standardem w większości najpopularniejszych banków. Klienci chętnie korzystają chociażby z usługi zlecenia przelewu za pośrednictwem internetu.

Aplikacje sportowe

Coraz większą popularnością cieszą się programy mobilne dedykowane aktywnym użytkownikom, którym zależy na wykonywaniu efektywnych treningów. Do tej grupy należy zaliczyć na przykład aplikacje hybrydowe o charakterze sportowym. Przykładem może być Endomondo czy Runtastic, czyli propozycje nakierowane na monitorowanie poszczególnych parametrów aktywności fizycznej.

Aplikacje multimedialne

Wielu użytkowników włącza na urządzeniach mobilnych przede wszystkim aplikacje multimedialne. Do tego grona można zaliczyć Spotify i YouTube, które służą głównie do odtwarzania muzyki. Z kolei amatorzy kina mogą wybrać dla siebie aplikację Netflixa, zapewniając sobie dostęp do wielu filmów i seriali.

Przykłady innych aplikacji

Poza wymienionymi aplikacjami warto także zwrócić uwagę na propozycje dedykowane fanom literatury. Przykładem jest Storytel, czyli typ aplikacji zaprojektowany z myślą o łatwym dostępie do audiobooków. Można również wyróżnić rozwiązania nakierowane na szybki dostęp do witryny z informacjami. Pod kątem funkcji należy także wyszczególnić aplikacje dla klientów sklepów internetowych. Z ich pomocą można szybko wybrać odpowiednie produkty i sfinalizować zakupy.

Dystrybucja aplikacji mobilnych

Zastanawiasz się, skąd pobrać aplikacje na Androida lub inny system operacyjny? Jako potencjalny użytkownik masz do wyboru kilka kanałów dystrybucyjnych, dzięki czemu na pewno znajdziesz dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Możesz pobrać konkretną aplikację w Internecie, za pośrednictwem sklepu wybranego systemu operacyjnego. Przykładem jest chociażby Android Market. Inną opcją może być skorzystanie ze sklepu konkretnego producenta telefonów komórkowych – obecnie większość firm z tej branży udostępnia dla potencjalnego klienta to rozwiązanie. Jako przykład można podać Nokia Store lub Samsung Apps. Aplikację mobilną pobierzesz także ze sklepu Twojego operatora komórkowego.

O czym należy pamiętać przy tworzeniu aplikacji mobilnych?

Firmy projektujące aplikacje hybrydowe czy webowe starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom każdego potencjalnego odbiorcy. Dzięki temu użytkownicy urządzeń mobilnych otrzymują gotowe rozwiązania, stworzone na miarę ich najważniejszych potrzeb. Jako właściciel sklepu internetowego lub innej witryny musisz zadbać o to, aby Twoja aplikacja była prosta i bardzo wygodna w obsłudze. Niezwykle ważne jest także, aby sam proces jej pobrania nie okazał się kłopotliwy dla klientów. Zastanów się, jaka aplikacja najlepiej sprawdzi się w przypadku prowadzonej przez Ciebie działalności. Masz ograniczone możliwości finansowe i szukasz tańszego, a przy tym w pełni funkcjonalnego rozwiązania? W takim przypadku najlepiej zdecydować się na zaproponowanie odbiorcom aplikacji webowej. Jeśli zależy Ci na oprogramowaniu o wyższej jakości, dodatkowych możliwościach i szybkim działaniu, lepszym wyborem będzie typ natywny. Taką aplikację użytkownicy z łatwością pobiorą na swoje smartfony i tablety, pozostając w stałym kontakcie z Twoim serwisem.

Aplikacja mobilna – darmowa czy płatna?

Chcesz szybko dotrzeć do potencjalnego użytkownika Twojego sklepu internetowego lub prowadzonej przez Ciebie witryny? Jeśli tak, pozwól mu wypróbować dedykowaną aplikację bez żadnych opłat. Większość osób rezygnuje z korzystania z aplikacji do smartfonów czy tabletów, jeżeli nie są one bezpłatne. Nie zarabiaj na aplikacjach mobilnych – lepiej potraktuj je jako inwestycję, która pomoże Ci zdobyć wielu nowych odbiorców Twoich usług czy produktów. Ważne jest, aby proponowane rozwiązania działały na wielu oprogramowaniach. Zamiast funkcjonalności, które są dedykowane konkretnemu systemowi operacyjnemu, lepszym rozwiązaniem będzie bardziej uniwersalna aplikacja. Zadbaj o to, aby udostępniała szereg praktycznych funkcji, zgodnie z oczekiwaniami potencjalnego użytkownika.

Podsumowanie

Postaraj się, aby odbiorcy Twoich usług lub produktów mieli łatwy dostęp do Twojej działalności. Dedykowaną aplikacją możesz przyciągnąć wielu klientów, co pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym. Zapoznaj się z najczęściej pobieranymi aplikacjami i postaraj się stworzyć oprogramowanie, które przypadnie do gustu najbardziej wymagającym użytkownikom.

Polecane

Nowoczesne technologie w codziennym życiu

Człowiek od początku istnienia swojego gatunku dąży do nieustannego rozwoju. Dlatego też…

Czym są aplikacje hybrydowe?

Wiele osób zastanawia się, czym są aplikacje hybrydowe. Otóż to nic innego,…

Smartfon – zabezpieczenia, z których warto skorzystać

Urządzenia mobilne i smartfony zrewolucjonizowały Twoją rzeczywistość. Dzięki aplikacjom, zainstalowanym na telefonie,…

Czym charakteryzuje się rozwój technologiczny?

Świat dookoła nas bardzo szybko się zmienia. Jeszcze kilkanaście lat temu nie…