Nowoczesne technologie

Człowiek od początku istnienia swojego gatunku dąży do nieustannego rozwoju. Dlatego też stale ulepszamy istniejące patenty, by móc żyć bardziej komfortowo i bezpiecznie. Tworzymy innowacyjne rozwiązania i projektujemy urządzenia, które stają się nieodłączną częścią naszego społeczeństwa. Stąd nasuwa się jedno pytanie – co dają w praktyce nowoczesne technologie i jaką rolę odgrywają we współczesnym świecie?

Czym są nowoczesne technologie?

Pod pojęciem nowoczesnych technologii kryją się miliony innowacyjnych wynalazków oraz technicznych nowinek, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Są one jednym z kluczowych czynników, warunkujących rozwój współczesnych cywilizacji. Wszechobecne, nowe technologie dają nam wiele możliwości, nic więc dziwnego w tym, że zdominowały prawie wszystkie dziedziny naszego życia i gospodarki. Innowacje technologiczne to zarówno nowoczesna telefonia komórkowa, jak i komputery, sieci internetowe, aplikacje, wysokiej jakości maszyny przemysłowe, zaawansowane urządzenia czy systemy instalacji inteligentnych. Zaawansowane rozwiązania na masową skalę wykorzystują i rozwijają przedstawiciele wszystkich sektorów gospodarczych, od rolnictwa, poprzez przemysł aż po usługi, takie jak: handel czy bankowość.

Co dają nam nowoczesne technologie?

Na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku nastąpił bardzo dynamiczny rozwój technologii. Dzięki niemu możemy korzystać z programów i urządzeń, które pozwalają nam oszczędzać czas, pieniądze i zdrowie. Zaawansowane technologicznie sprzęty zrewolucjonizowały nasze życie – w jaki sposób? Oto kilka przykładów:

 • rutynowe czynności: pranie, odkurzanie, pieczenie czy mycie naczyń są proste i przyjemne – wykonują je za nas: automatyczne pralki, zmywarki, inteligentne piekarniki, roboty sprzątające z GPS,
 • pisanie tradycyjnych listów i kilkudniowe oczekiwanie na odpowiedź adresata odeszło w niepamięć: do wymiany informacji służy nam Internet, korzystamy z komunikatorów online, możemy w ciągu sekundy nawiązać połączenie z osobą, znajdującą się na drugim końcu globu,
 • nie musimy chodzić do banku, sklepu ani na pocztę, by opłacić rachunki, zrobić zakupy lub wysłać wiadomość – mamy od tego proste aplikacje na smartfonach,
 • odbieramy paczki w systemie 24 godziny na dobę za pośrednictwem aplikacji na telefonie,
 • korzystamy z samochodów, wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, do tego są one bardziej komfortowe i w całości zautomatyzowane,
 • wszystkie ważne dokumenty, zdjęcia, filmy i książki możemy przechowywać w chmurze lub na dysku, nie zaśmiecając środowiska,
 • możemy pracować zdalnie, przez Internet, bez wychodzenia z domu,
 • mamy pełną kontrolę nad swoim mieniem, dzięki systemom monitoringu, inteligentnym instalacjom i aplikacjom typu Smart Home.

Zaawansowana technologia powstaje również z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Są to rozwiązania, mające na celu ograniczenie ilości zanieczyszczeń, spalin, zużycia wody pitnej czy energii. Znaczną część nowoczesnych urządzeń, wykorzystywanych w domach i firmach, stanowią energooszczędne sprzęty, zaprogramowane na oszczędzanie zasobów (na przykład: zmywarki lub lodówki klasy D, czyli dawniejszej A+++).

Nowoczesne technologie w Polsce i na świecie

Obecnie naukowcy, informatycy, mechanicy oraz inżynierowie łączą siły po to, by ułatwić nam funkcjonowanie w codziennym życiu i zaproponować nowe, zaawansowane rozwiązania. Wraz z rozwojem nauki i technologii powstają wysokiej jakości produkty, przeznaczone do domu oraz dla biznesu. Mowa między innymi o:

 • technologii mobilnej: sieci 5G, zapewniającej ekspresową transmisję danych,
 • urządzeniach i systemach automatyki domowej oraz przemysłowej,
 • mobilnych robotach, sterowanych zdalnie (są to między innymi: nowoczesne, domowe odkurzacze czy precyzyjne roboty i komputery, pracujące na liniach produkcyjnych).

Nowoczesne technologie wypierają stare rozwiązania

Zmiany cywilizacyjne w Polsce i na świecie w ciągu ostatnich trzech dekad nabrały szybkiego tempa, a przestarzałe technologie są stale wypierane przez nowe rozwiązania. Co się zmieni w najbliższych latach? Niewątpliwie sieć 5G zastąpi Internet 6G, smartfony dotykowe ustąpią miejsca technologii bezdotykowej, a płatności bezgotówkowe staną się standardem. Zmienią się również standardy przechowywania i archiwizacji danych w chmurze. Dyski będą coraz większe, a dostęp do nich – doskonale zaszyfrowany. Wzrośnie dostępność płatnych i bezpłatnych produktów, takich jak: chmury do gromadzenia danych czy programy antywirusowe. Stale zmienia się też organizacja pracy, a w procesach produkcyjnych miejsce człowieka zajmują coraz częściej roboty.

Nowoczesne technologie w domu: instalacje inteligentne

Jednym z największych osiągnięć współczesnej techniki są systemy inteligentne dla budynków mieszkalnych. Inteligentny układ składa się z systemu połączonych ze sobą urządzeń i czujników, które w trybie całodobowym współpracują z aplikacją na smartfonie lub tablecie. System można dowolnie konfigurować – obejmuje zarówno instalacje grzewcze, jak i wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, elektryczne, monitorujące oraz automatykę bram i rolet. Dzięki technologii smart możemy w pełni kontrolować zużycie mediów i czuwać nad bezpieczeństwem nieruchomości nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Za pomocą intuicyjnej aplikacji na telefonie ustawiamy temperaturę pomieszczeń, analizujemy wilgotność i jakość powietrza. Otrzymujemy też alerty za każdym razem, gdy dochodzi do anomalii lub usterek naszych domowych instalacji czy urządzeń.

E-bankowość – technologia w służbie bezpieczeństwa i wygody

Dziś trudno byłoby wyobrazić sobie zakupy i jakiekolwiek transakcje bez bankowości elektronicznej. Technologia ta rozwinęła się wraz z upowszechnieniem internetu. Minęły już czasy, gdy musieliśmy stać przy okienkach, oczekując na wypłatę lub chcąc opłacić czynsz za mieszkanie. Obecnie wystarczy mieć dostęp do komputera lub telefonu, by móc ekspresowo skorzystać z usług banku i dokonać przelewu na dowolne konto. E-bankowość służy nam również do załatwiania spraw urzędowych. Zamiast tracić czas na dojazdy do ratusza czy urzędu skarbowego, logujemy się na wybraną stronę za pośrednictwem profilu zaufanego. Nie wychodząc z domu, kontaktujemy się z wybraną jednostką i uzyskujemy odpowiedź w formie e-pisma. Banki dbają o nasze dane, stosując kilkuetapowe klucze zabezpieczeń podczas logowania (mogą to być kody sms lub tokeny).

Aplikacje na smartfonie – postęp na wyciągnięcie ręki

Od czasu, gdy Aleksander Graham Bell wynalazł telefon, minęło już ponad 150 lat, a nowoczesne smartfony i iPhony w niczym nie przypominają swojego pierwowzoru. Telefony, z których większość z nas korzysta na co dzień, są multizadaniowe! Smartfon łączy w sobie funkcje telefonu, telewizora, komputera, książki, kalkulatora, skanera, aparatu fotograficznego, kamery, portfela i wielu innych rzeczy i urządzeń, niezbędnych w dwudziestym pierwszym wieku.

Używanie smartfonów – najpopularniejsze aplikacje

Za pomocą telefonów komórkowych komunikujemy się ze sobą, wymieniamy zdjęcia, filmy, informacje, przeglądamy wiadomości, oferty sklepów, maile od klientów. Nowoczesne technologie na smartfonach to przede wszystkim użyteczne, bezpłatne lub płatne aplikacje na telefon, na przykład:

 • komunikatory: Messenger, WhatsApp, Discord, Viber, Snapchat, Skype, Twitter, LinkedIn,
 • aplikacje zakupowe: AliExpress, eBay, Allegro, Vinted,
 • aplikacje rozrywkowe: YouTube, Facebook, VoD, TikTok, Disney+, Spotify, Netflix, Steam, Pinterest,
 • aplikacje informacyjne, wiadomości: BBC, CNN, Quora, Wiadomości Google, WP, ONET,
 • programy do obsługi maili: Gmail, o2, WP Poczta, Onet Poczta,
 • aplikacji mobilnej InPost Mobile – oprogramowanie do odbioru, wysyłki i monitorowania paczek,
 • Bankowość mobilna: IKO, ING czy mBank.

Z zaawansowaną technologią obcujemy nawet wówczas, gdy za pośrednictwem aplikacji zamawiamy taksówkę, jedzenie na dowóz, kuriera lub wizytę u stomatologa.

Jakie zagrożenia niosą nowoczesne technologie?

Stale korzystamy z telefonów komórkowych, komputerów, telewizorów smart i innych, zaawansowanych technologii, które niepostrzeżenie mogą stać się naszym wrogiem. Dzieje się tak wówczas, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny cyfrowej i spędzamy przed ekranem większą część dnia. Jakie negatywne skutki ma nadmierna technologizacja i komputeryzacja społeczeństwa? Sprawiają one, że:

 • przestajemy myśleć samodzielnie i zatracamy zdolność zapamiętywania faktów, poleceń, ważnych informacji,
 • więzi i relacje międzyludzkie zostają spłycone w wyniku izolacji i komunikacji zdalnej,
 • tracimy zdalności manualne: umiejętność odręcznego pisania i tworzenia przedmiotów codziennego użytku, do pisania używamy coraz częściej tylko komputerów i smartfonów,
 • stajemy się coraz słabsi fizycznie – wiele godzin spędzamy bowiem w wymuszonej pozycji siedzącej, z pochyloną głową, wpatrując się w monitory i ekrany, proste czynności, jak pranie czy mycie naczyń, wykonują za nas domowe sprzęty i urządzenia,
 • następuje upadek kultury – miejsca centrów kulturalnych, kin, teatrów, bibliotek zajmują platformy streamingowe, darmowe e-zasoby, dostępne w Internecie.

Poważnym zagrożeniem, wynikającym z upowszechnienia się Internetu i nowoczesnych technologii, jest też rozwój cyberprzestępczości. Możemy łatwo paść ofiarą hakerów, którzy infekują pliki, aplikacje i strony internetowe wirusami i programami szpiegującymi. W wyniku cyberataków tracimy urządzenia, a wirtualni szantażyści przejmują bez trudu nasze życiowe oszczędności i poufne dane, zapisane na komputerze lub telefonie.

Polecane

Czym są aplikacje hybrydowe?

Wiele osób zastanawia się, czym są aplikacje hybrydowe. Otóż to nic innego,…

Smartfon – zabezpieczenia, z których warto skorzystać

Urządzenia mobilne i smartfony zrewolucjonizowały Twoją rzeczywistość. Dzięki aplikacjom, zainstalowanym na telefonie,…

Czym charakteryzuje się rozwój technologiczny?

Świat dookoła nas bardzo szybko się zmienia. Jeszcze kilkanaście lat temu nie…

Sprawdź najważniejsze funkcje smartfonów!

Dziś rzadko kto może przyznać, że nie posiada smartfona. Takie wyznanie z…