Paczki

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i często wysyłasz paczki do swoich klientów, z pewnością zależy Ci na maksymalnym zmniejszeniu kosztów. Czy wiesz, że wysyłanie niestandardowych przesyłek może wiązać się z dodatkową opłatą za przekroczony gabaryt? Sprawdź, w jakich sytuacjach musisz liczyć się z dopłatami i jak możesz ich uniknąć!

Duża paczka – jak uniknąć dopłat?

Wysyłasz do adresata bardzo dużą paczkę? Pamiętaj, że w takich przypadkach w branży KEP wzrasta ryzyko naliczenia dopłat. Wystarczy, że firma kurierska uzna daną przesyłkę za niestandardową. Dodatkowe opłaty mogą być bardzo wysokie, w zależności od wymiarów przesyłki i wagi danej paczki. Dlatego też w wielu sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest podzielenie jednej przesyłki na dwie mniejsze. Zazwyczaj koszty wysyłki są wówczas o wiele niższe niż w przypadku dopłaty do zamówienia niestandardowego i gdy przekroczymy wymiary paczki.

Kiedy można spodziewać się dopłaty od firmy kurierskiej?

Czy wiesz, w jakich przypadkach do przesyłek kurierskich są doliczane dopłaty? Przede wszystkim ważne są dokładne wymiary paczki, w tym jej waga rzeczywista oraz wielkość paczki. Dlaczego? Otóż w każdej firmie kurierskiej obowiązuje konkretny regulamin, który określa, jakie przesyłki uznaje się za niestandardowe, gabarytowe czy też standardowe. Dlatego też, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wysyłką paczek, dokładnie zapoznaj się z zasadami firmy kurierskiej oraz cennikiem ich usług. Paczka może być oceniona jako niestandardowa, jeśli jej wymiar przekracza ustalone normy. Należy przy tym podkreślić, że pod uwagę brana jest zarówno długość poszczególnych boków, jak i suma długości całego obwodu. Dla firmy kurierskiej istotna jest również waga przesyłki. Nawet jeśli uda Ci się wysłać cięższą paczkę bez dopłaty, pamiętaj, że kurier może odmówić dostarczenia jej pod drzwi odbiorcy. Chociażby z tego względu waga gabarytowa powinna być priorytetem dla każdego nadawcy, który musi prawidłowo ją oznaczać.

Niestandardowe opakowania a dopłata do paczki InPost

Firmy kurierskie zwracają szczególną uwagę na opakowanie, w jakim wysłano daną wysyłkę. Wszyscy najpopularniejsi przewoźnicy, w tym także InPost, w przypadku niewłaściwie zapakowanej paczki naliczają dodatkowe koszty. O czym musisz pamiętać, aby uniknąć dopłat? Upewnij się, że przesyłka ma standardową formę. Dobrym wyborem są opakowania w formie tradycyjnych kartonów, które bez problemów przechodzą w sortowni. Jeśli zdecydujesz się na owinięcie paczki folią, musisz liczyć się z możliwością dodatkowej opłaty.

Taka paczka jest znacznie trudniejsza w sortowaniu, ale nie tylko to stanowi problem. Jeśli jej wymiary zostaną sprawdzone laserem w sortowni, może okazać się, że folia widocznie odstaje od kartonu. W skrajnych przypadkach zmieniają się wymiary paczki z powodu zafoliowania. Aby temu zapobiec, wystarczy korzystać wyłącznie ze standardowych, kartonowych opakowań. Firmy kurierskie jasno określają, co wchodzi w ich zakres. Oprócz prostopadłościennych kartonów można wykorzystywać na przykład koperty bąbelkowe lub firmowe foliopaki. Różnorodność gotowych opakowań sprawia, że bez problemu dopasujesz odpowiednie zabezpieczenie do wymiarów przesyłki.

Przesyłka niestandardowa – co robić, aby nie przekroczyć gabarytu paczki?

Jako osoba prowadząca sklep internetowy musisz wiedzieć, że klient przy składaniu zamówienia nie zastanawia się nad formą przesyłki. Proces pakowania spoczywa na nadawcy, dlatego to Ty jesteś odpowiedzialny za prawidłowe spakowanie paczek. Zanim zamówiony towar zostanie wysłany kurierem, upewnij się, czy Twoje zlecenie nie okaże się przesyłką niestandardową. W tym przypadku naliczane są dodatkowe koszty z tytułu przekroczenia dozwolonego gabarytu. Proces dokładnej weryfikacji przesyłki musi uwzględniać nie tylko wagę i wielkość. Firmy kurierskie naliczają dodatkowe opłaty, jeśli paczka wyróżnia się nieregularnym kształtem. Przesyłki cylindryczne, owalne czy kuliste, są znacznie trudniejsze w przewożeniu, dlatego taka usługa wiąże się z dopłatą. W skrajnych przypadkach kurier może odmówić przyjęcia paczki. Nie należy również wysyłać przesyłki z wystającymi elementami. W tym przypadku, niezależnie od wymiarów, paczka staje się problematyczna podczas sortowania i transportu.

Przesyłka w formie tuby – jak firmy kurierskie dostarczają takie paczki?

Zawartość przesyłki często wymaga zastosowania niestandardowego opakowania. Przykładem mogą być plakaty czy tapety, które najczęściej są pakowane w tubę. Cena przesyłki w tym przypadku może być bardzo zróżnicowana, w zależności do wybranych przez Ciebie firm kurierskich. Większość przewoźników traktuje tubę jako przesyłkę niestandardową, co w praktyce wiąże się z większą ceną realizacji usługi. W tym przypadku najlepiej zapakować ją w tradycyjny karton o podstawie kwadratu lub trójkąta. Wyjątek stanowi między innymi firma kurierska InPost – pracujący dla niej kurierzy zabierają również tuby, jeśli ich wymiary mieszczą się w granicach: 120 x 10 x 10 cm.

Proces weryfikacji przesyłek – o czym musisz wiedzieć?

Współpracujesz z dużą firmą kurierską? Jeśli tak, musisz pamiętać o możliwości weryfikacji Twoich przesyłek. Cały proces odbywa się z dużą dokładnością, która obejmuje przede wszystkim sprawdzenie wagi oraz wymiarów przesyłek. Pamiętaj, że nawet jeśli kurier odbierze od Ciebie paczkę, możesz zostać poproszony o dokonanie dopłaty. Wystarczy, że podczas laserowej weryfikacji na sortowni Twoją przesyłkę oznaczono jako niestandardową. Zanim zatem zdecydujesz się wysłać konkretną paczkę, upewnij się, czy waga rzeczywista odpowiada podanym przez Ciebie informacjom i uiszczonej opłacie. Musisz wiedzieć, że w skrajnych przypadkach może nastąpić zwrócenia problematycznych przesyłek do adresata.

InPost przekroczenie gabarytu – co to znaczy?

Korzystasz z usług firmy kurierskiej InPost? Aby uniknąć dopłat za niestandardową paczkę, nie powinieneś dopuścić do przekroczenia jej gabarytu. Jeśli nadana przez Ciebie przesyłka nie zmieściła się w standardy dotyczące wagi lub wymiarów, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zwróć szczególną uwagę na klientów, którzy wybrali dostarczenie paczki do Paczkomatu – nie każda przesyłka może zostać dostarczona do punktu odbioru. Wszystko ze względu na wymiary. W przypadku Paczkomatu są możliwe trzy opcje:

  • gabaryt A – wymiary to 8x38x64cm, waga max: 25kg,
  • gabaryt B – wymiary 19x38x64cm, waga max 25kg,
  • gabaryt C – wymiary 41x38x64cm, waga max: 25kg.

Niekiedy pomimo wyboru tej opcji to kurier musi przywieźć zamówienie pod wskazany adres.

Paczkomat – paczka się nie mieści

Czy wiesz, jak wygląda proces dostarczenia przesyłki, jeśli wysłana przez Ciebie paczka do Paczkomatu ma nieodpowiednie wymiary lub wagę? W tym przypadku odbiorca może liczyć na dostawę w innej formie. Najczęściej to kurier przywozi przesyłkę pod adres ustalony z adresatem. Telefonicznie kontaktuje się z odbiorcą, aby w ciągu maksymalnie 48 godzin dostarczyć paczkę, pomimo większej wagi. Usługa kuriera jest dogodnością dla adresata, ale oczywiście wiąże się z dodatkową dopłatą ze strony nadawcy, który błędnie określił wymiary lub oznaczona przez niego waga nie była zgodna z rzeczywistym stanem.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na tym, aby uniknąć niespodziewanej opłaty za przesyłki niestandardowe, to wybierz firmę kurierską mającą doświadczenie w dostarczaniu paczek o różnych gabarytach i zapoznaj się z regulaminem ich dostawy przez kuriera. Zadbaj o to, aby zapewnić swoim klientom usługi najwyższej jakości. Sprawdź, w jakich przypadkach kurier zajmuje się rozwożeniem niestandardowych paczek i jakie opłaty wiążą się z tą usługą, aby nie płacić podwójnie. Załatw wszystko przy składaniu zamówienia.

Polecane

Nie wiesz, na jakim etapie dostawy jest twoje zamówienie? Sprawdź, gdzie możesz je śledzić!

Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach możesz bez problemu monitorować swoją przesyłkę?…

Kiedy można złożyć reklamację w firmie kurierskiej?

Każdy konsument ma prawo do złożenia reklamacji – ta zasada dotyczy nie…

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw – co to oznacza?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, pojęcie bezpieczeństwa łańcucha dostaw nie powinno być Ci…

Produkty, które najlepiej sprawdzą się do pakowania paczek

Prowadzisz sklep online i szukasz odpowiednich produktów do pakowania przesyłek? Postaw na…