Łańcuch dostaw

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, pojęcie bezpieczeństwa łańcucha dostaw nie powinno być Ci obce. Czy wiesz, że dzięki niemu możesz budować swoją konkurencyjną przewagę? Zadbaj o odpowiednią jakość oferowanych produktów oraz możliwość ich śledzenia w całym łańcuchu dostaw, aby potencjalny klient zyskał pewność, że nabywa bezpieczny towar.

Co to jest łańcuch dostaw?

Na początku warto zastanowić się nad pytaniem, czym tak naprawdę jest łańcuch dostaw. Pod tym pojęciem kryje się szereg czynności od produkcji danego towaru aż do dostarczenia go do konkretnego klienta. Najprościej rzecz ujmując, jest to droga, jaką musi pokonać produkt od momentu jego wytworzenia do dotarcia do docelowego odbiorcy. Bezpieczeństwo łańcucha dostaw powinno być priorytetem dla każdego właściciela sklepu internetowego oraz branży KEP. Należy zastanowić się, z jakimi kontrahentami warto nawiązać współpracę, aby zapewnić klientom usługi najwyższej jakości.

Jakie są etapy łańcucha dostaw?

Wyróżnia się trzy podstawowe etapy wchodzące w zakres supply chain, czyli łańcucha dostaw:

  • zaopatrzenie – obejmuje pozyskanie surowców, które są niezbędne do stworzenia oferowanych produktów,
  • produkcja – odnosi się do procesu powstawania gotowych towarów.
  • dystrybucja – obejmuje między innymi zarządzanie magazynami oraz sieciami dystrybutorów. Dystrybucja ściśle wiąże się z logistyką. Do niej zalicza się wszelkie procesy związane z dostawą produktów do klienta,

Nowoczesne technologie a efektywny łańcuch dostaw

Kluczowy wpływ na efektywność i bezpieczeństwo łańcucha dostaw mają nowoczesne technologie, które usprawniają zarządzanie poszczególnymi etapami. Pod tym kątem warto wspomnieć chociażby o nowatorskich rozwiązaniach nakierowanych na zarządzanie danymi. Bardzo ważne jest między innymi dokładne monitorowanie bieżącego stanu magazynowania. W ten sposób firma może zadbać o optymalizację procesu składowania asortymentu. Z perspektywy klientów jest to istotna kwestia, ponieważ wiąże się z nadzorowaniem stanu magazynowego, przeciwdziałając nieprzewidzianym brakom danego produktu i kontrolą aktualnych zasobów. Magazynowanie warto nadzorować z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania, które ułatwi monitorowanie aktualnego stanu asortymentu.

Identyfikacja dostaw

Na bezpieczeństwo łańcucha dostaw wpływa także możliwość ich monitorowania, co jest określane tak zwaną identyfikalnością procesów logistycznych. Jakie kwestie kryją się pod tym pojęciem? Przede wszystkim logistyka w tym kontekście odnosi się do nowoczesnej technologii etykietowania, która pozwala na śledzenie transportu dostaw. Dzięki nadawaniu przesyłkom indywidualnych kodów kreskowych bez problemu można sprawdzać, gdzie aktualnie znajduje się paczka z danymi produktami. To z kolei wpływa na zachowanie bezpieczeństwa łańcucha dostaw, znacznie zmniejszając prawdopodobieństwo zagubienia się przesyłki w trakcie transportu do klienta.

Sprawdzanie wskaźników efektywności

Z myślą o płynnym przepływie łańcucha dostaw właściciele przedsiębiorstw powinni także korzystać z oprogramowania ułatwiającego nadzorowanie najważniejszych wskaźników efektywności. Wdrożone technologie powinny umożliwiać kompleksowe monitorowanie etapów łańcucha dostaw. Warto wspomnieć zarówno o samym magazynowaniu produktów, jak i współpracy z dostawcami oraz przewoźnikami, czyli należy zadbać o logistykę danego przedsiębiorstwa.

Gwarancja bezpieczeństwa produktu

Dla potencjalnego klienta najważniejszą kwestią jest otrzymanie bezpiecznego produktu, który spełni jego oczekiwania dotyczące jakości i funkcjonalności. Należy podkreślić, że odpowiedzialność za oferowane towary w pełni spoczywa na danym przedsiębiorstwie. Dla klientów istotne jest zniwelowanie ryzyka uszkodzenia produktu podczas magazynowania, pakowania czy transportu, co w praktyce oznacza stosowanie pewnych zasad bezpieczeństwa. Potencjalny konsument doskonale wie, że należy nabywać towary od dostawcy godnego zaufania. Sprawdzone miejsce zakupu wiąże się dla klientów z gwarancją otrzymania pełnowartościowego produktu. Podmiot udostępniający konkretne dobra musi zatem zadbać o bezpieczny łańcuch dostaw ze szczególnym uwzględnieniem efektywnego zarządzania towarami. W tym zakresie dość ważną kwestią jest także udostępnienie klientom dokładnych informacji na temat zamawianego przez nich produktu. Potencjalny nabywca musi wiedzieć, z czego został on wykonany oraz jaki podmiot odpowiada za proces produkcyjny. Dostęp do szczegółowych danych wpływa na poczucie bezpieczeństwa konsumentów, a także na zainteresowanie go danym produktem, którego nie widzi na zywo.

Jak dobierać kontrahentów łańcucha dostaw?

Każda osoba kierująca dużym przedsiębiorstwem lub niewielką firmą zajmującą się sprzedażą produktów powinna dokładnie zastanowić się nad wyborem kontrahentów do stałej współpracy. Bezpieczeństwo łańcucha dostaw jest ściśle związane z wyborem odpowiednich przewoźników i dostawców surowców. Na jakość oferowanych usług wpływa wiele składowych czynników, które oddziałują na ogólny odbiór danego przedsiębiorstwa przez potencjalnego klienta. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej kwestii, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo transportu i sposób, w jaki są dostarczane produkty.

Jak transport wpływa na łańcuchy dostaw?

Kluczowym elementem łańcucha dostaw jest etap końcowy, czyli dostarczenie produktu do klientów. Kierując logistyką firmy, należy dokładnie zastanowić się nad wyborem sprawdzonych i rzetelnych przewoźników. W trosce o bezpieczeństwo transportu najlepiej zatem nawiązać współpracę z wiarygodnymi przewoźnikami. Na polskim rynku działa wiele profesjonalnych firm kurierskich, takich jak np. InPost, który jest znany zarówno właścicielom sklepów internetowych , jak i samym klientom. Należy wybrać dostawców, którzy spełnią oczekiwania potencjalnego konsumenta. W kontekście bezpieczeństwa dostaw ważną kwestią jest między innymi możliwość monitorowania przesyłki. Dzięki tej funkcji klient może sprawdzić, kiedy otrzyma produkt, a w przypadku zagubienia paczki ma prawo do złożenia reklamacji.

Jakich dostawców warto wybrać?

Klient powinien mieć poczucie bezpieczeństwa, które wiąże się z przekonaniem, że zamówiony produkt dotrze do niego w ustalonym terminie i bez uszkodzeń. Osoba kierująca sklepem internetowym lub większym przedsiębiorstwem musi zatem zadbać o to, aby potencjalny odbiorca mógł wybrać dla siebie preferowany rodzaj dostawy. Warto zwrócić uwagę na przewoźników, którzy proponują dostarczanie paczek nie tylko na adres zamieszkania, ale także do Paczkomatów InPost. To spore ułatwienie dla klientów, którzy nie chcą oczekiwać na kuriera i wolą odebrać zamówienie w dogodnym dla nich czasie.

Podsumowanie

W trosce o bezpieczeństwo dostaw należy nawiązać współpracę z firmą kurierską, która udostępnia nowoczesny system monitorowania przesyłek. Dzięki niemu można szybko sprawdzić aktualny status paczki, co jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla samego adresata, jak i nadawcy. Efektywna logistyka zarządzania przedsiębiorstwem musi uwzględniać bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Nawet jeśli kierujesz niewielkim sklepem internetowym, zastanów się, czy nawiązałeś współpracę z wiarygodnymi kontrahentami. Dzięki temu będziesz w stanie zapewnić klientom najwyższą jakość usług.

Polecane

Nie wiesz, na jakim etapie dostawy jest twoje zamówienie? Sprawdź, gdzie możesz je śledzić!

Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach możesz bez problemu monitorować swoją przesyłkę?…

Kiedy można złożyć reklamację w firmie kurierskiej?

Każdy konsument ma prawo do złożenia reklamacji – ta zasada dotyczy nie…

Produkty, które najlepiej sprawdzą się do pakowania paczek

Prowadzisz sklep online i szukasz odpowiednich produktów do pakowania przesyłek? Postaw na…

Jak uniknąć dopłaty za przekroczony gabaryt paczki?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i często wysyłasz paczki do swoich klientów, z…