E-commerce

Branża e-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie, a wraz z nią mamy do czynienia z rozwojem oprogramowania dedykowanego dla e-biznesu oraz usług kurierskich. Warto nieco bliżej przyjrzeć się kluczowym trendom, które dominują w tym sektorze gospodarki, aby być przygotowanym na dokonywane zmiany. Sprawdźmy zatem, jakie są kierunki rozwoju w sprzedaży internetowej!

Rynek e-commerce – ogromny rozkwit

Rynek ecommerce od kilku lat przeżywa niesamowity rozkwit, oferując coraz to szerszą ofertę zakupową i różnorodne usługi. Ponadto w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy zapotrzebowanie na usługi sklepów internetowych stale rosło, zyskały one jeszcze większa popularność niż kilka lat temu. Przede wszystkim dlatego, że na skutek pandemii koronawirusa coraz więcej osób decydowało się na zakupy online, kierując się między innymi względami bezpieczeństwa. I wtedy też wiele osób przekonało się do tej formy robienia zakupów. Również osoby, które wcześniej nie były przekonane do zakupów online.

Co musisz wiedzieć o polskim e-commerce?

Przez ostatnie lata również polski e-commerce rozwijał się bardzo dynamicznie. W wirtualnej przestrzeni powstawało coraz więcej sklepów internetowych, które oferowały zakupy online z różnych sektorów. Podczas pandemii rozwój e-handlu znacznie przyspieszył. Obecnie konsumenci coraz chętnie wybierają sklepy oferujące sprzedaż przez Internet, decydując się na zamawianie produktów nie tylko za pośrednictwem głównej strony sklepu online, ale także serwisów aukcyjnych czy mediów społecznościowych. Warto nieco bliżej przyjrzeć się najnowszym trendom, które wpływają na rozwój e-commerce w Polsce. Przede wszystkim współcześni klienci z większą świadomością dokonują internetowych zakupów. Oznacza to, że dokładnie weryfikują informacje o wybranym e-commerce, do tego sprawdzają opinie, a także regulaminy. Natomiast sklepy w sieci coraz częściej działają w duchu idei omnichannel. Co to oznacza? Otóż są to zintegrowane rozwiązania, nakierowane na wygodę potencjalnych konsumentów. Omnichannel zakłada stosowanie wszystkich dostępnych kanałów dotarcia do klientów oraz narzędzi obsługi. W praktyce, z tym pojęciem wiąże się między innymi umożliwienie odbioru zakupów w punkcie stacjonarnym czy szereg rozwiązań ułatwiających składanie zamówienia za pomocą różnych urządzeń mobilnych.

Sprzedaż online na urządzeniach mobilnych

Jednym z kierunków rozwoju w branży e commerce jest wdrażanie rozwiązań mających na celu usprawnienie procesów zakupowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Coraz więcej klientów decyduje się na składanie zamówień za pomocą tableta lub smartfona. Właściciele sklepów internetowych muszą zatem zadbać o to, aby przystosować swoje platformy sprzedażowe do nowych trendów zakupowych.

Mobile commerce – jakie trendy można wyróżnić?

Do kluczowych trendów związanych z mobilnym e-commerce należy zaliczyć rozwój Progressive Web Aps, czyli technologii zapewniających klientom przyspieszony czas ładowania strony. W efekcie wybrane produkty jeszcze łatwiej można zamówić na przykład za pomocą telefonu. Dodatkowo należy wspomnieć o umożliwieniu użytkownikom dokonywania płatności z wykorzystaniem takich form, jak BLIK, Apple Pay czy Google Pay, dzięki którym można zadbać jednocześnie o bezpieczeństwo i szybkość transakcji.

Błyskawiczna dostawa – trend rozwoju e-handlu

Dla potencjalnego klienta sklepu internetowego bardzo ważną kwestią jest skrócony czas dostawy. Obecnie jeden z czynników wpływających na rozwój branży e-commerce stanowi błyskawiczne realizowanie zamówień. Specjaliści podkreślają, że w najbliższym czasie większość liczących się sklepów będzie proponować konsumentom dostawę w przeciągu nawet jednego dnia. To niewątpliwy atut, gdyż aktualnie klient nie lubi czekać zbyt długo na produkt. Zależy mu, żeby jego zakupy online trafiły jak najszybciej w jego ręce. Dlatego też dzięki rozwojowi systemów analitycznych oraz usług kurierskich klienci mogą liczyć na naprawdę szybką dostawę zamówionych produktów. Dodatkowym atutem w niektórych e-sklepach jest osobisty odbiór zamówienia – wielu konsumentów chętnie korzysta z tego rozwiązania.

User experience – znaczenie dla handlu internetowego

Specjaliści podkreślają, że obecnie dla właściciela sklepu internetowego priorytetem powinno być zadowolenie konsumentów. Należy ograniczyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek trudności podczas procesu zakupowego. Warto podkreślić, że w okresie przedświątecznym lub okresowych promocji, na przykład w ramach Black Friday, wiele sklepów nie nadążało za ilością zamówień. Rozwój rynku e-commerce sprowadza się zatem do wdrażania optymalnych rozwiązań, aby dokonywanie zakupów online było maksymalnie komfortowe. Stosowane w tym celu nowoczesne technologie mogą znacznie usprawnić system sprzedażowy i transakcyjny. Należy zaznaczyć, że wielu odbiorców rezygnuje z usług danego sklepu, jeśli napotyka problemy techniczne przy składaniu zamówienia. W trosce o zatrzymanie u siebie stałych klientów właściciele e-sklepów muszą zatem zadbać o wysoką jakość poszczególnych elementów systemu informatycznego.

Wykorzystywanie danych w sklepach internetowych

Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w e-handlu odgrywają dane. Jednym z trendów rozwoju jest zatem inwestowanie w nowoczesne technologie big data. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom analitycznym można lepiej poznać preferencje konsumentów i dostosować do nich aktualną ofertę. Dodatkowo bardzo istotną kwestią jest także większe znaczenie automatyzacji. Według prognoz niedługo większość dużych sklepów będzie korzystać nie tylko z technologii do pozyskiwania i przetwarzania danych, ale także ze sztucznej inteligencji, która pozwoli na maksymalną automatyzację procesów zakupowych.

Programy lojalnościowe

W dzisiejszych czasach właściciele sklepów internetowych doskonale wiedzą, że aby utrzymać się na rynku, muszą zadbać o lojalność potencjalnego klienta. W tym celu stosowane są różne rozwiązania, takie jak promocje dla stałych użytkowników czy okolicznościowe rabaty przy spełnieniu określonych wymogów. To doskonałe rozwiązanie, aby podtrzymać kontakt z klientami. Dodatkowo warto wspomnieć o newsletterach, które obecnie w większości sklepów są już standardem. Zazwyczaj zawierają one informacje o aktualnych promocjach lub nowościach.

Jak media społecznościowe wpływają na rozwój rynku e-commerce w Polsce?

Właściciele e-sklepów starają się zapewnić klientom możliwość dokonania zakupów online również za pośrednictwem mediów społecznościowych. Coraz więcej elektronicznych biznesów rozwija się na Facebooku czy Instagramie. Warto wspomnieć chociażby o możliwości sprzedawania produktów poprzez funkcjonalne chatboty lub dedykowane wtyczki. Jednocześnie media społecznościowe stają się jednym z kluczowych kanałów do promowania e-handlu. Poza Facebookiem i Instagramem należy wymienić także Youtube, na którym można umacniać pozytywny wizerunek sklepu, chociażby dzięki zdobywaniu wielu rekomendujących komentarzy. Klienci chętniej kupują produkty z Internetu, jeśli cieszą się one dobrymi opiniami.

E-commerce a zielony konsumpcjonizm

Od jakiegoś czasu rozwój kanałów online jest uwarunkowany także względami ekologicznymi. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, powinieneś zadbać również o to, aby Twoja oferta wpisywała się w zasady eco-friendly. W e-commerce coraz większy nacisk kładzie się na opakowania zero waste, na przykład w recyklingu. Popularne są także ekologiczne łańcuchy dostaw. Biorąc pod uwagę tego typu potrzeby rynku, należy zapewnić klientom możliwość skorzystania z Paczkomatów, aby maksymalnie zmniejszyć ilość zanieczyszczeń.

Podsumowanie

W branży e-commerce coraz częściej stawia się nacisk na potrzeby klienta, ekologię oraz wdrażanie nowoczesnych technologii do przetwarzania danych. Jeśli chcesz rozpocząć działalność w e-handlu, nie możesz o tym zapomnieć. Zatem stawiaj na te aspekty, a sukces biznesu masz gwarantowany!

Polecane

Czym powinna wyróżniać się obsługa klienta sklepu internetowego?

Dla każdego właściciela sklepu internetowego priorytetem powinno być zadowolenie klienta i rozwój…

Prowadzisz sklep online? O kilku kwestiach nie możesz zapomnieć!

E-commerce to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się branż. Na rynku działa…

Responsywny sklep internetowy – czy to gwarancja sukcesu?

Chcesz odnieść sukces w branży e-commerce, ale nie wiesz co jest istotne?…

Dlaczego tak ważne jest stworzenie biznesplanu przed rozpoczeciem działalności

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to przełomowy moment w Twoim życiu. Decydując się na…