Sortowanie przesyłek

Zdarza Ci się nadawać paczki, ale chcesz uniknąć dodatkowej dopłaty? Zastanawiasz się, z jakich powodów przesyłka jest klasyfikowana jako niestandardowa? Firmy kurierskie bardzo często spotykają się z sytuacją, w której paczka nie może zostać automatycznie sortowana, ponieważ nie spełnia podstawowych wymogów (tj. wymiar lub waga). Oczywiście dla osób, które nie są specjalistami w tej dziedzinie często wydaje się, że przesyłka jest standardowa — szczególnie jeśli nie nadajemy dużych i ciężkich przedmiotów albo artykułów delikatnych, podatnych na uszkodzenia. Warto pamiętać, że każda paczka trafia do sortowni — tam przesyłki są rozdzielane do poszczególnych lokalizacji, aby kurier mógł dostarczyć je pod właściwe adresy. Wszystkie procesy odbywające się w sortowni zostały maksymalnie zautomatyzowane, dzięki czemu paczki szybko docierają do odbiorców. Niestety sytuacja jest inna w przypadku przesyłek niestandardowych. Muszą zostać posortowane ręcznie, co zajmuje zdecydowanie więcej czasu, dlatego wpływa na ostateczną cenę usługi. Co jeszcze musisz wiedzieć na ten temat? Sprawdźmy!

Przesyłka niestandardowa – czyli co musisz wiedzieć o sortowaniu paczek!

Każdego dnia odbieramy różnego rodzaju przesyłki — w końcu zakupy online na dobre wpisały się na listę naszych codziennych czynności. Chętnie wysyłamy różnego rodzaju produkty do rodziny lub znajomych. Branża KEP bardzo rozwinęła się w ciągu ostatnich lat, na co miał wypływ przede wszystkim postęp technologiczny oraz branża e-commerce. Nadanie przesyłki nie wiąże się też z ponoszeniem dużych kosztów. Rzetelna firma kurierska stara się na bieżąco podnosić jakość obsługi i rozszerzać swoją ofertę o nowe udogodnienia. Obecnie paczka może zostać nadana nawet w sobotę albo o określonej godzinie! Nie zastanawiamy się jednak, jak to się dzieje, że paczki w tak błyskawicznym tempie trafiają do odbiorcy. Zanim znajdą się w samochodzie kuriera, przemierzają długą i dość krętą drogę.

Po odbiorze przesyłki od adresata zostaje ona zawieziona do punktu lokalnego firmy kurierskiej w danym mieście, gdzie zostaje zarejestrowana. Następnie jest wysyłana do Sortowni Głównej, gdzie następuje automatyczne sortowanie, a proces jest cały czas monitorowany. Obsługa nie może ryzykować, że jakaś paczka przeszkodzi w przeprowadzeniu sortowania, dlatego przesyłki niestandardowe są sortowane ręcznie przez odpowiedniego pracownika. W ten sposób wszystko odbywa się sprawnie i niesamowicie szybko. Sama sortownia przypomina olbrzymi magazyn z dużą ilością maszyn. Pracownicy zajmują się najczęściej przenoszeniem paczek z aut na taśmę sortującą i przygotowywaniem palet transportowych. Tego rodzaju miejsca działają przez 24 godziny na dobę, aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania klientów na dostawę paczki. Po zakończeniu wszystkich koniecznych procesów sortujących przesyłki zostają wysłane do oddziału docelowego, aby trafić w ręce kuriera, który dostarczy paczkę pod wskazany adres. Droga paczki kończy się dopiero w momencie odbioru przez klienta.

Niesortowalna paczka, czyli nietypowe przesyłki kurierskie

Jakiego rodzaju przesyłki nie mogą zostać posortowane w sposób standardowy, czyli maksymalnie zautomatyzowany? Istnieje kilka przypadków, w których paczka okazuje się niesortowalna. Oto one:

  • nieregularny kształt (czyli niestandardowe wymiary): przesyłki mają zazwyczaj kształt prostopadłościanu lub sześcianu. Jeśli natomiast są owalne, kuliste lub cylindryczne z pewnością stworzą zamieszanie na taśmie, zderzając się z innymi paczkami. Do takiej sytuacji nie wolno dopuścić. To samo dotyczy przesyłek z wystającymi elementami lub nieregularnymi krawędziami. Wystające elementy mogą się zahaczyć lub niebezpiecznie zablokować pomiędzy szczelinami wałków sortujących;
  • opakowanie: do pakowania używamy nierzadko różnego rodzaju folii lub stretchu, bo wydaje nam się, że w ten sposób najlepiej zabezpieczymy wysyłane przedmioty przed ewentualnymi uszkodzeniami. Niestety owinięcie paczki folią powoduje, że nie może ona zostać posortowana razem z innymi przesyłkami, ponieważ nie będzie właściwie przesuwać się po sorterze;
  • nieodpowiednie wymiary: nie posortujemy paczki, jeśli nie zmieści się do maszyny sortującej. Taśmy i ześlizgi mają określoną szerokość oraz nośność wagi. Właśnie z tego powodu firmy kurierskie przygotowują dokładne wytyczne dotyczące wagi oraz parametrów przesyłek, z których dowiemy się, jakie paczki są standardowe, a jakie niestandardowe;
  • brak opakowania zewnętrznego: przedmioty do wysyłki zawsze powinniśmy pakować w karton o kształcie prostopadłościanu lub sześcianu, czyli pudełko o regularnym kształcie: wszystkie inne paczki zostaną uznane za niestandardowe i będą sortowane ręcznie. Każda przesyłka musi być odpowiednio zapakowana;
  • waga gabarytowa: paczka może mieć nieprzeciętne wymiary, wiec powinniśmy zwrócić uwagę także na wagę objętościową (gabarytową). To co innego niż waga rzeczywista przesyłki: dotyczy przede wszystkim lekkich paczek, ale posiadających duże wymiary, co sprawia, że będzie ona niesortowalna.

Nadawanie przesyłek niestandardowych – kiedy paczka okazuje się niesortowalna przez kuriera?

Chcąc wysłać przesyłkę, zawsze powinniśmy sprawdzić regulamin wybranego przewoźnika. Każda firma kurierska ustala zasady indywidualnie, dlatego będą się one od siebie różniły. Warto wiedzieć, jakie czynniki sprawiają, że paczka jest niestandardowa. Wówczas ponosimy wyższy koszt usług kurierskich, który wynika z konieczności sortowania ręcznego. Przesyłka niestandardowa to taka, która nie mieści się w określonych wymiarach, wadze lub kształcie. W przypadku InPost jeden z jej wymiarów musi przekroczyć 120 cm lub ich suma (długość + szerokość + wysokość) wynosić więcej niż 220 cm: wówczas nadanie zalicza się do paczek niestandardowych. Tak samo jest, gdy wysyłamy przedmioty o nieregularnych kształtach. Paczka niesortowalna zawsze posiada pewien nieregularny element.

Przesyłki niestandardowe – co zrobić, aby paczka była odpowiednio zapakowana?

Profesjonalna firma kurierska zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby nadana paczka jak najszybciej znalazła się w rękach odbiorcy w idealnym stanie: bez żadnych uszkodzeń. Warto jednak pamiętać, że każda przesyłka wymaga odpowiedniego opakowania — dotyczy to w szczególności przesyłek niestandardowych. W ich przypadku zdecydowanie łatwiej o zniszczenia spowodowane chociażby transportem w trakcie usług kurierskich. Liczne etapy realizowania usługi przez kuriera są naprawdę wymagające: załadunki i przeładunki, sortowanie, czy wielokrotne przewozy samochodem zapełnionym dużą ilością rozmaitych pudeł o różnej wadze. W tym czasie nie trudno o wstrząsy, naciski i przesunięcia. Do pakowania zawsze wykorzystuj wytrzymałe, solidne kartony dopasowane rozmiarem do zawartości przesyłki. Wolne przestrzenie wypełniaj specjalnymi materiałami: folią bąbelkową, poduszkami powietrznymi, papierem, zmiętymi gazetami. Postaraj się też owinąć każdy przedmiot osobno, dzięki czemu zawartość paczki stanie się bardziej odporna na wstrząsy spowodowane transportem.

Polecane

Nie wiesz, na jakim etapie dostawy jest twoje zamówienie? Sprawdź, gdzie możesz je śledzić!

Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach możesz bez problemu monitorować swoją przesyłkę?…

Kiedy można złożyć reklamację w firmie kurierskiej?

Każdy konsument ma prawo do złożenia reklamacji – ta zasada dotyczy nie…

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw – co to oznacza?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, pojęcie bezpieczeństwa łańcucha dostaw nie powinno być Ci…

Produkty, które najlepiej sprawdzą się do pakowania paczek

Prowadzisz sklep online i szukasz odpowiednich produktów do pakowania przesyłek? Postaw na…