Wysyłki kurierskie

Nadajesz paczki i obawiasz się dodatkowych kosztów? Nie wiesz od czego one zależą? Bez wątpienia trzeba przyznać, iż coraz częściej i chętniej korzystamy z usług branży KEP. Wysłanie różnych artykułów do rodziny lub znajomych albo sprzedaż niepotrzebnych rzeczy na portalach ogłoszeniowych stała się już dla nas codziennością. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie koszty się z tym wiążą. Przede wszystkim warto pamiętać, że każdy przewoźnik samodzielnie ustala zasady i wytyczne wysyłania paczek. Jeśli okaże się, że nasza przesyłka nie spełnia wszystkich wymogów odnośnie rozmiaru czy też materiału, to czeka nas dopłata do przesyłki kurierskiej. Jak uniknąć takiej sytuacji? Kiedy firmy kurierskie najczęściej doliczają nadprogramową opłatę do transportu? Jakie są maksymalne wymiary paczki standardowej? Sprawdźmy!

Dopłata do przesyłki – kiedy się ją nalicza?

Zanim przygotujemy paczkę do wysłania, powinniśmy najpierw zorientować się, jak wygląda regulamin danego przewoźnika. Szczególnie jeśli chcemy wysłać duże, ciężkie przedmioty lub takie o nieregularnych kształtach. Dopłata występuje najczęściej, gdy parametry przesyłki nie zgadzają się ze stanem faktycznym. Ważnym wyznacznikiem jest też waga paczki. Czasami klienci podają wymiary lub wagę przesyłki w pośpiechu, bo zależy im na jak najszybszym zrealizowaniu usługi lub popełnili błąd podczas mierzenia. Nierzadko zdarza się też, że wymiary są w porządku, ale paczka ma element o nieregularnym kształcie, co również powoduje konieczność dopłaty. Przygotowane przez firmy kurierskie cenniki lub tabele opłat dotyczą wyłącznie paczek standardowych, czyli takich mieszczących się w podanych przedziałach wagowych oraz gabarytowych. Dopłata będzie więc dotyczyła w szczególności przesyłek niestandardowych, do których zaliczamy:

  • paczki o wymiarach przekraczających dopuszczające limity wagi i wymiarów określonych przez wybranego przewoźnika;
  • paczka o nieregularnym kształcie, np. okrągłym, kulistym, trójkątnym;
  • paczki o wadze, która przekracza 25 kg;
  • przesyłki owinięte folią, która uniemożliwia automatyczne sortowanie;
  • przesyłka z zawartością kruchą lub delikatną — produkty mogą w łatwy sposób ulec uszkodzeniu podczas transportu;
  • przesyłki z przedmiotami narażającymi inne paczki na wgniecenia, czy zarysowania.

Jeśli naszej przesyłki dotyczy jakikolwiek z wymienionych powyżej punktów, prawdopodobnie nie ominie nas większa opłata. Paczki niestandardowe nie mogą zostać posortowane automatycznie — należy to zrobić ręcznie, dlatego cena szybuje w górę. Kurier musi też zwrócić większą uwagę na przesyłkę niestandardową, aby bezpiecznie trafiła do rąk odbiorcy bez żadnych uszkodzeń. Pamiętaj, że również tego rodzaju paczki mają swoje limity — po ich przekroczeniu przesyłka nie zostanie zakwalifikowana do wysyłki. Ponadto dokładny cennik dopłat u poszczególnych przewoźników znajdziesz na ich stronach www.

Dodatkowa opłata do przesyłki kurierskiej, czyli zwróć uwagę na wymiary przesyłki

Gdy korzystamy z usług firmy kurierskiej, zazwyczaj staramy się trzymać w wymiarach, które przewoźnik uznaje za standardowe. Nie zastanawiamy się zbytnio, na jakiej podstawie obliczana jest ostateczna cena przesyłek kurierskich. Jak się okazuje, warto dowiedzieć się również, co kryje się pod pojęciem: waga gabarytowa (objętościowa, przestrzenna, wolumetryczna), dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek związanych z koniecznością dopłat. Ważna informacja: waga gabarytowa to nie to samo, co rzeczywista waga paczki! Określa objętość przesyłki, dlatego oblicza się ją w przypadku nadań lekkich paczek, które mają duże parametry. Zajmują one znacznie więcej miejsca w samochodzie przewoźnika, dlatego koszty takiego nadania są wyższe. Do obliczenia wagi gabarytowej kurier wykorzystuje następujący wzór: długość (cm) x szerokość (cm) x wysokość (cm) / 6000. Aby otrzymać wagę objętościową, mnożymy wymiary przesyłki, a następnie dzielimy je przez współczynnik wagi gabarytowej – najczęściej jest to 6000, choć niektóre firmy kurierskie używają innego przelicznika. Dla przykładu: 65 cm X 50 cm X 50 cm / 6000 = 27 kg. Jeśli chodzi o nadawanie paczki objętościowej kurierem InPost, dopłacenie następuje po przekroczeniu 50 kg. Maksymalna waga gabarytowa, do której wyceniane są przesyłki, nie może być większa niż 70 kg. Po przekroczeniu tej wagi naliczana jest cena za usługę Paleta Standard. 

Odpowiednie parametry paczki, czyli kiedy dodatkowa opłata nie będzie naliczona?

Twoja paczka nie ma odstających elementów i nie zajmuje objętościowo dużo miejsca? Jej waga to tylko kilka kilogramów? Nie wysyłasz delikatnych, kruchych przedmiotów podatnych na uszkodzenia? W takim razie nie musisz martwić się o nadprogramową opłatę! Wystarczy, że będziesz trzymać się maksymalnych wymiarów przesyłki. W InPost paczka standardowa ma kształt prostopadłościanu lub sześcianu, a wymiar najdłuższego boku nie może przekroczyć 120 cm, gdzie suma wymiarów nie jest większa niż 220 cm. Jeśli chcesz nadać przesyłkę wygodnie w Paczkomacie, trzymaj się następujących wytycznych:

  • gabaryt A – maksymalne wymiary 8 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;
  • gabaryt B – maksymalne wymiary 19 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;
  • gabaryt C – maksymalne wymiary 41 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg.

Firmy kurierskie i ich usługi dodatkowe, które zwiększają sumę opłaty

Firmy kurierskie starają się nadążyć za potrzebami i oczekiwaniami klientów, którzy liczą na najwyższą jakość obsługi oraz na jak najszybsze dostarczenie nadanej paczki. Z tego powodu rozszerzają swoją ofertę nie tylko o kolejne możliwości wysyłki, ale także o różnego rodzaju usługi dodatkowe. W przypadku wysyłki cennych, drogich przedmiotów możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie przedmiotu. Dużą popularnością cieszy się opcjonalna usługa zwrotu dokumentów do nadawcy oraz doręczenie paczki w sobotę, co stanowi bardzo duże udogodnienie. Za niewielką opłatą otrzymamy więc świetne opcje, które idealnie dostosujemy do swoich potrzeb. Usługi dodatkowe różnią się w zależności od przewoźników.

Mamy nadzieję, że już teraz wiesz wszystko na temat dopłaty do wysyłanych paczek. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze częściej korzystać z usług firm kurierskich. Postaw na łatwe i wygodne rozwiązania!

Polecane

Nie wiesz, na jakim etapie dostawy jest twoje zamówienie? Sprawdź, gdzie możesz je śledzić!

Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach możesz bez problemu monitorować swoją przesyłkę?…

Kiedy można złożyć reklamację w firmie kurierskiej?

Każdy konsument ma prawo do złożenia reklamacji – ta zasada dotyczy nie…

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw – co to oznacza?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, pojęcie bezpieczeństwa łańcucha dostaw nie powinno być Ci…

Produkty, które najlepiej sprawdzą się do pakowania paczek

Prowadzisz sklep online i szukasz odpowiednich produktów do pakowania przesyłek? Postaw na…