Urządzenia mobilne

Urządzenia i aplikacje mobilne stały się symbolem naszych czasów i obecnie większość z nas ma swobodny dostęp do przenośnych sprzętów elektronicznych, takich jak smartfon czy tablet. Są one wykorzystywane nie tylko do komunikowania się ze znajomymi lub różnych form rozrywki, ale także do robienia zakupów. Smartfon stał się jednym z najpopularniejszych urządzeń, za pośrednictwem którego potencjalny klient zyskuje dostęp do platform sprzedażowych. Nieco mniej osób korzysta w tym celu z tabletów, chociaż również cieszą się one zainteresowaniem. Sprawdź, dlaczego to właśnie smartfony mają przewagę nad innymi urządzeniami przenośnymi!

Co wpływa na popularność smartfonów?

Smartfon jest nowoczesnym następcą telefonu komórkowego i dla większości użytkowników to przede wszystkim pomoc w swobodnym komunikowaniu się z bliskimi. Z jego pomocą z łatwością nawiązujemy połączenia telefoniczne, możemy napisać wiadomość czy organizować rozmowy wideo, ale nie wolno zapomnieć o innych funkcjonalnościach. Obecnie smartfony są wykorzystywane także do przeglądania internetu, mobilnych gier, ściągania oprogramowania czy korzystania z dedykowanych aplikacji. Na ich popularność wpływa także łatwy dostęp. Sieci telefonii komórkowych oferują swoim klientom nowoczesne smartfony w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto także podkreślić, że obecnie są to urządzenia mobilne, z których korzystają użytkownicy w różnym wieku. Smartfon już dawno przestał się kojarzyć z nastolatkami – sięgają po niego zarówno młodsze dzieci, jak i seniorzy. Dla większości użytkowników jest znacznie wygodniejszy od tabletu czy komputera.

Popularne smartfony

W ostatnich latach na przód w środowisku smartfonów wybija się kilka marek. Przede wszystkim są do iPhone i Samsung, jednak inne marki nie pozostają w tyle. Aktualnie jedne z najpopularniejszych modeli, to:

  •  Apple iPhone 12‌ mini- ale też starsze wersje urządzenia jak iPhone 11,
  • Samsung Galaxy S2,
  • Samsung Galaxy S22,
  • Samsung Galaxy M52,
  • Samsung Galaxy M12
  • POCO X3 Pro 8/256GB,
  • realme GT 5G 12/256GB,
  • Xiaomi Mi 11 Lite.

Komputery czy smartfony – oto jest pytanie

W dzisiejszych czasach smartfon coraz częściej zastępuje komputer, stając się w pełni wielofunkcyjnych urządzeniem. Warto podkreślić, że jego głównym atutem jest możliwość surfowania po sieci. W przeciwieństwie do tabletów, nowoczesne telefony komórkowe z dotykowym ekranem są pod tym kątem znacznie wygodniejsze. Za pośrednictwem smartfona użytkownik może błyskawicznie uruchomić konkretną stronę internetową. A do tego ma go zawsze pod ręką. Tymczasem tradycyjne komputery najpierw muszą zostać włączone, co zazwyczaj trwa chwilę, a dopiero potem można go używać. Nic dziwnego, że coraz więcej osób posługuje się głównie telefonem, aby szybko sprawdzić na nim pocztę elektroniczną, aktualizacje na portalach społecznościowych, wiadomości a coraz częściej też zrobić zakupy. Dla potencjalnego użytkownika liczy się wygoda, a w tym zakresie smartfon to sprzęt mobilny, który nie ma sobie równych. Stąd też w przypadku codziennych zadań sprawdzi się lepiej smartfon. Komputer to lepsze rozwiązanie np. do oglądania filmów.

Korzystanie z Internetu – tablet czy smartfon?

Nowoczesne urządzenia przenośne są wyposażane w podobne funkcje, ale różnią się między sobą kilkoma istotnymi aspektami. Warto zwrócić uwagę na możliwość korzystania z Internetu. Smartfony są w tym zakresie bardziej funkcjonalne. Większość telefonów nie wymaga podejmowania dodatkowych czynności, aby użytkownik mógł swobodnie przeglądać sieć. Tymczasem tablet nie zawsze jest przygotowany do surfowania po Internecie. Wiele modeli wymaga dokupienia zewnętrznego modelu, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aby mieć pewność, że tablet pozwala na przeglądanie sieci, należy zdecydować się na urządzenie z wbudowanym modułem 3G. Niestety, takie sprzęty są dość drogie. W rezultacie większość użytkowników tabletów korzysta z Internetu tylko za pośrednictwem Wi-Fi. W praktyce, najczęściej mają zatem dostęp do sieci tylko w miejscu zamieszkania. Na tabletach nie można zatem połączyć się z Internetem w dowolnym momencie, dlatego w tym zakresie przegrywają one ze smartfonem.

Tablet – do czego się przydaje?

Tablet okaże się lepszym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z urządzeń mobilnych, aby odtwarzać filmy, oglądać zdjęcia, a także czytać książki. W tym przypadku duży ekran jest kluczowym atutem. Tablety są także znakomitym wyborem dla użytkowników korzystających z programów graficznych. Na dużym ekranie bez problemu można obsługiwać nawet Excela czy Worda – na smartfonie to zadanie będzie znacznie utrudnione. Co oznacza, że tablet może być dobrym rozwiązaniem do pracy, kiedy jesteśmy w trasie, a nie chcemy brać ciężkiego sprzętu.

Co lepsze – iPhone czy Samsung? Zalety i wady marek

Zastanawiasz się, który smartfon będzie dla Ciebie lepszym wyborem? Wśród czołowych producentów warto wymienić przede wszystkim Samsunga i Apple. Jeśli zależy Ci na korzystaniu z aplikacji na Androida, zdecyduj się na telefon marki Samsung. To także świetna propozycja dla osób, które poszukują urządzenia z dużą pojemnością RAM. Nowoczesne smartfony koreańskiego giganta są dostępne nawet w niskich cenach, co stanowi dodatkową zaletę. iPhone to z kolei doskonały wybór dla każdego, komu zależy na płynnej pracy urządzenia mobilnego – system iOS działa niezawodnie, a do tego uważa się do za bezpieczniejszy. W razie potrzeby, bez trudu można go połączyć z MacBookiem. Każdy użytkownik iPhone’a dodatkowo ma do dyspozycji szereg innowacyjnych gadżetów, które są znakiem rozpoznawczym tej marki. Główną wadą jest natomiast konieczność dokupienia wielu dedykowanych akcesoriów.

Połączenia telefoniczne – za pomocą smartfona czy tabletem?

Wybierając odpowiednie urządzenie mobilne, należy kierować się wygodnym korzystaniem z jego kluczowych funkcji. Pod tym kątem trzeba zwrócić uwagę na możliwość realizowania połączeń telefonicznych. Nie da się ukryć, że w tym zakresie smartfon jest bardziej komfortowy niż standardowy tablet. Wpływają na to przede wszystkim jego bardziej kompaktowe gabaryty. Nawet większy smartfon bez problemu mieści się w dłoni. Dodatkowym atutem nowoczesnych telefonów komórkowych z dotykowym ekranem jest łatwy dostęp do listy kontaktów. W praktyce, użytkownik może jedną ręką wybierać na smartfonie odpowiednie funkcje, co w przypadku tabletu jest znacznie utrudnione.

Smartfon czy tablet – które urządzenie jest bardziej praktyczne?

Nie tylko odbieranie połączeń telefonicznych jest znacznie wygodniejsze na smartfonach. Za pomocą telefonu z łatwością możesz obsługiwać większość aplikacji. Ponieważ zwykły tablet zazwyczaj nie ma wbudowanego modułu internetowego, jego funkcjonalności są znacznie ograniczone poza dostępem do WiFi. Użytkownik nie może liczyć na bieżącą aktualizację wiadomości na portalach społecznościowych czy możliwość obsługiwania komunikatorów, takich jak WhatsApp czy Signal. Tablet nie sprawdza się także pod kątem obsługiwania poczty elektronicznej Gmail. Posługując się smartfonem, możesz liczyć na otrzymywanie powiadomień za każdym razem, czy dostaniesz nową wiadomość. Tymczasem tablety wysyłają komunikaty wyłącznie wtedy, gdy mają dostęp do sieci Wi-Fi lub są podłączone do innych zewnętrznych modemów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na niewielkie gabaryty smartfonów. W praktyce, z łatwością można zmieścić swój telefon do kieszeni lub przegródki w plecaku. Tablety są w tym zakresie bardziej kłopotliwe, przez co dla wielu użytkowników stają się mniej mobilnymi urządzeniami.

Zakupy online – co wybrać tablet czy smartfon?

Coraz więcej Polaków zamienia komputery na urządzenia mobilne, które pozwalają na wygodne kupowanie produktów online. Konsumenci składają zamówienia za pośrednictwem tabletu lub smartfona. Nawet 50% klientów sklepów internetowych dokonuje zakupu za pomocą swojego telefonu. Również w tym zakresie smartfon jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż tablet. Należy przy tym podkreślić, że obecnie większość właścicieli sklepów internetowych dba o to, aby potencjalni konsumenci mogli bez problemów dokonywać transakcji nie tylko za pośrednictwem komputera.

Dowodem na to są responsywne platformy sprzedażowe, dostosowane do różnych rozdzielczości urządzeń mobilnych. Strony internetowe e-sklepów znakomicie wyświetlają się nawet na ekranie mniejszego smartfona. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko nabyć konkretne produkty. I chociaż tablet również powinien obsługiwać większość nowoczesnych sklepów internetowych, problemem ponownie może być łączność z internetem. Nic dziwnego, że taki sprzęt mobilny jest rzadziej wybierany przez osoby oczekujące swobodnego dostępu do wirtualnej przestrzeni. Większość internautów posługuje się smartfonami, które są znacznie wygodniejsze w obsłudze niż tablety. Z łatwością można na nie pobierać dedykowane aplikacje, w tym gry i komunikatory działające w systemie Android. Za pomocą smartfona użytkownik może nie tylko porozumiewać się ze swoimi bliskimi, ale także robić zakupy czy przeglądać sieć. Nic dziwnego, że stosunkowo mniej osób posługuje się tabletem, wybierając bardziej funkcjonalne urządzenie mobilne.

Polecane

Nowoczesne technologie w codziennym życiu

Człowiek od początku istnienia swojego gatunku dąży do nieustannego rozwoju. Dlatego też…

Czym są aplikacje hybrydowe?

Wiele osób zastanawia się, czym są aplikacje hybrydowe. Otóż to nic innego,…

Smartfon – zabezpieczenia, z których warto skorzystać

Urządzenia mobilne i smartfony zrewolucjonizowały Twoją rzeczywistość. Dzięki aplikacjom, zainstalowanym na telefonie,…

Czym charakteryzuje się rozwój technologiczny?

Świat dookoła nas bardzo szybko się zmienia. Jeszcze kilkanaście lat temu nie…